МЗС України та Євросоюз засудили незаконний військовий призов у окупованому Криму
У Міністерстві закордонних справ України висловили протест проти незаконного призову українців на службу в анексованому Криму, який порушує норми міжнародного права. Про це повідомляють на сайті відомства.
"МЗС України висловлює рішучий протест проти вчинення Росією воєнного злочину – призову громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території АР Крим та Севастополя, на службу у збройних силах РФ", – ідеться в заяві.
У МЗС нагадали, що з 2015 року окупанти провели на півострові вже 12 призовних кампаній, призвавши на службу приблизно 28 тис. осіб, і з 1 квітня поточного року стартував черговий "призов".
У міністерстві наголосили, що Росія регулярно порушує норми міжнародного гуманітарного права, зокрема положення четвертої Женевської конвенції 1949 року, пропагуючи службу в армії держави-агресора, зокрема і серед дітей, і здійснюючи кримінальні переслідування тих, хто не згоден служити під егідою РФ.
МЗС закликало міжнародну спільноту дати належну оцінку діям росіян і посилити політико-дипломатичний тиск на них.
Прессекретарка Євросоюзу із зовнішніх справ та політики безпеки Набіль Массралі відреагувала на призов у Криму. "ЄС не визнає і не визнаватиме незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя", – ідеться в заяві, опублікованій 1 квітня на сайті Європейської ради.
Массралі нагадала, що "РФ пов'язана нормами міжнародного права і зобов'язана забезпечувати захист прав людини на півострові", і закликала Москву "припинити всі порушення міжнародного права на Кримському півострові".
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ.
У 2015 році жителів анексованого Криму вперше призвали на службу в російську армію. Тоді президент Росії Володимир Путін підписав закон, згідно з яким осіб, які вже відслужили в українській армії, звільняють від призову.
До кінця 2020 року правозахисники зафіксували 147 кримінальних справ, заведених в окупованому Росією Криму за ухилення від служби у збройних силах РФ.