Окупаційний суд у Криму засудив медсестру і журналістку Данилович до семи років в'язниці
Російський окупаційний суд у Криму засудив громадянську журналістку і медсестру Ірину Данилович до семи років позбавлення волі. Про це повідомила правозахисна ініціатива "Крымский процесс".
"Суд" визнав Данилович винною за ст. 222.1 Кримінального кодексу РФ (незаконне носіння вибухового пристрою). Її засудили до семи років у колонії загального режиму і штрафу в розмірі 50 тис. руб. (майже 26 тис. грн).
Як зазначає ініціатива, Данилович викрали співробітники ФСБ 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ. Потім у сумці, яку в неї вилучили, виявили вибухівку, і 7 травня її ув'язнили.
Як пишуть "Ґрати", Данилович заперечувала провину і стверджувала, що вибухівку їй підкинули під час обшуку співробітники ФСБ, коли не змогли домогтися зізнань у держзраді та співпраці із СБУ.
Водночас під час засідання російська суддя сказала, що слідство так і не встановило місця й часу придбання медсестрою вибухівки. Тому придбання суддя із обвинувачення виключила, залишивши лише носіння вибухівки.
Суддя також згадала "розлогу переписку Данилович антиросійського змісту з різними особами".
"Ставлення до Російської Федерації, образи і погрози на адресу низки громадян РФ, підтримка України", які є у переписці, на думку судді, не лише доводять мотив Данилович, а й виправдовують інтерес до неї представників ФСБ, котрі проводили слідство у справі про ймовірну держзраду медсестри.
"Крымский процесс" зазначає, що, за словами Данилович, під час перебування в СІЗО на неї чинили тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду. 30 листопада Данилович дала свідчення у суді, повідомивши, що її тиждень тримали у підвалі ФСБ, душили, допитували на поліграфі й погрожували вбивством.
27 грудня перед дебатами журналістці викликали "швидку", оскільки її стан здоров'я погіршився через відсутність медичної допомоги у СІЗО. Медики відмовили у госпіталізації. Під час дебатів Данилович неодноразово заявляла, що вона нічого не чує й не розуміє, що відбувається у залі суду.
Контекст:
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після окупації, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо – кримських татар.