Омбудсмен України відкрила провадження про порушення прав політв'язнів Сенцова та Кольченка
Аргументація Росії щодо автоматичного набуття українськими політв'язнями Олександром Кольченком та Олегом Сенцовим громадянства РФ після окупації Криму не може бути прийнята Україною, уважає уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.
Уповноважена Верховної ради України з прав людини Людмила Денісова відкрила провадження за фактами порушення прав і свобод ув'язнених у РФ українського активіста Олександра Кольченка та режисера Олега Сенцова. Про це повідомляють на сайті омбудсмена 24 травня.
У межах провадження "проводяться дії щодо з'ясування проведеної роботи державними органами України в рамках Конвенції про передачу засуджених осіб (1983 рік)".
Зазначають, що Денісова надіслала звернення генеральному прокурору України Юрію Луценку, міністру юстиції України Павлу Петренку, міністру закордонних справ України Павлу Клімкіну, міністру внутрішніх справ України Арсену Авакову з проханням до 31 травня проінформувати її про вжиті заходи реагування за фактами незаконного позбавлення волі Кольченка та Сенцова.
"Після отримання відповідей уповноважений вивчить матеріали та запропонує подальші дії щодо звільнення українських політв'язнів", – ідеться в повідомленні.
В офісі омбудсмена додали, що Денісова проаналізувала всю інформацію, надану її російською колегою Тетяною Москальковою в попередні роки. Мова йде про анексію Криму і відповідний документ від 21 березня 2014 року про "прийняття Республіки Крим до складу РФ". Згідно з цим документом, усі громадяни, які на момент окупації проживали на півострові, набувають російського громадянства. За винятком людей, які протягом місяця офіційно заявили про намір залишити попереднє громадянство. За словами омбудсмена Москалькової, ні Кольченко, ні Сенцов цього не зробили.
"Денісова переконана, що Україна не може приймати цю аргументацію у своїй роботі щодо передачі засуджених. Адже Крим – це Україна, і будь-які російські закони щодо Криму є фейковими. Під час судових засідань Кольченко та Сенцов офіційно заявляли, що вони не звертались та не збираються звертатися до російської сторони з метою отримання громадянства Росії. Вони неодноразово говорили, що є громадянами України. У свою чергу, Росія не визнала їхнього українського громадянства та інформувала про неможливість передачі в’язнів Україні відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб", – ідеться повідомленні.
Окрім того, Денисова стверджує, що російська аргументація щодо Сенцова та Кольченка суперечить імперативним нормам загального міжнародного права.
У травні 2014 року в Сімферополі заарештували чотирьох проукраїнських активістів: Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія, Кольченка та Сенцова. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму та підпалі офісів двох партій у Сімферополі.
Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством і дістали по сім років в'язниці. Пізніше Афанасьєв відмовився від своїх попередніх свідчень і заявив, що дав їх під тортурами. 14 червня 2016 року його повернули в Україну.
Кінорежисер Сенцов своєї провини не визнав, його було засуджено до 20 років позбавлення волі, Кольченка – до 10 років. Верховний суд Росії відмовився розглядати касацію на їхні вироки.
6 лютого 2017 року Росія відмовилася видати Україні Сенцова та Кольченка через те, що вважає їх громадянами РФ.
14 травня 2018 року Сенцов оголосив безстрокове голодування в колонії міста Лабитнангі Тюменської області. Він вимагає звільнення всіх українських політв'язнів у РФ.
Кольченко заявив, що готовий підтримати голодування Сенцова.