План Артеменка – така сама пастка для України, як Мінські угоди для Росії – Портников
За словами українського журналіста Віталія Портникова, план нардепа від Радикальної партії Андрія Артеменка щодо передачі окупованого Криму в оренду РФ – набагато масштабніша затія, ніж може здатися на перший погляд.
План нардепа від Радикальної партії Андрія Артеменка щодо передачі окупованого Криму в оренду РФ дозволив би організувти пастку для України, оскільки створив би новий формат переговорів для певної "великої угоди" між Росією і США, написав український журналіст Віталій Портников у колонці на сайті "Еспресо".
"Автори плану стають зручними "хлопчиками для биття" завдяки сумнівним біографіям та цілковитій неадекватності – вони не тільки не стали спростовувати наявність сумнівного документа, але й із завзяттям підтвердили його існування американським журналістам. А Артеменко – ймовірно, боючись, що його внеску не помітять і його впливу не оцінять – терміново дав інтерв'ю одіозному ресурсу "Страна", який багатьма коментаторами в Україні сприймається як "троянський кінь" безпардонної російської пропаганди та інформаційних провокацій агресора", – зазначив він.
За словами Портникова, те, що "лобісти антиукраїнського плану люди не дуже значні і хочуть за рахунок продажу національних інтересів нашої країни затвердити свою значущість", не означає, що в його розробці не можуть брати участь інші, "куди більш упливові і серйозні" фігури.
Неможливо собі уявити, що Росія за нинішнього політичного режиму погодиться навіть на переговори щодо оренди Криму, підкреслив журналіст.
"Тому що Крим – не тільки для Путіна (президент РФ Володимир Путін. – "ГОРДОН"), але і для переважної більшості його співвітчизників – це такий самий суб'єкт Росії, як Брянська область або Карелія. Ніхто в Росії до краху існуючого політичного режиму не говоритиме про зміну статусу Криму. Але це не означає, що ніхто в Росії не погодиться з тим, щоб ініціативи щодо зміни такого статусу – саме у вигляді оренди, тобто визнання фактичного порядку речей – виходили від України і Заходу. План Артеменка – така сама пастка для України, як Мінські угоди для Росії", – вважає Портников.
Він зазначив, що план Артеменка дозволив би "організувати пастку для України". "Оскільки створив би новий формат переговорів для певної "великої угоди" між Росією і США, в межах якої Україна мала б дати згоду на фактичну відмову від власного суверенітету, а Захід – скасувати санкції. Водночас ніяких домовленостей досягти не вдалося б, Путін із задоволенням обдурив би Трампа (президент США Дональд Трамп. – "ГОРДОН")", – написав журналіст.
За словами Портникова, те, що звинувачення Артеменка на адресу президента України Петра Порошенка – це частина "плану української капітуляції", аж ніяк не випадковість.
"На виході ми могли б отримати дестабілізацію української державної машини і перехід під уплив Кремля всієї країни. І тоді дійсно було б неважливо, хто там у кого що орендує. Саме тому я ризикну стверджувати, що план Артеменка – набагато масштабніша затія, ніж може здатися на перший погляд. За нікому не відомими посередниками стоять цілком серйозні і впливові люди з посадами і можливостями", – підкреслив журналіст.
19 лютого 2017 року впливова американська газета The New York Times написала, що Артеменко розробив концепцію укладення миру між Україною і Росією і зняття санкцій із Москви, план був нібито переданий радникові президента США Дональда Трампа Майклу Флінну незадовго до його відставки. За даними газети, план передбачає виведення російських військ зі сходу України та проведення всеукраїнського референдуму, на який буде винесено питання щодо здачі Криму в оренду Росії на 50 або 100 років.
Артеменко в інтерв'ю виданню "Страна" стверджував, що план розроблявся групою депутатів із різних парламентських фракцій, включно з опозицією. Він додав, що лідер його фракції Олег Ляшко був у курсі цього.
20 лютого Ляшко заявив, що Артеменко має скласти депутатський мандат. "Наші позиції кардинально розходяться", – підкреслив лідер радикалів.
Росія анексувала український Крим після "референдуму" 16 березня 2014 року. Військові дії на Донбасі почалися у квітні 2014 року.
Стосовно Росії були введені економічні санкції Сполученими Штатами, Євросоюзом та деякими іншими країнами навесні 2014 року після того, як Росія анексувала український півострів Крим і почала військову агресію на сході України. Санкційні пакети кілька разів розширювалися і посилювалися.