Продаж Аляски навіть порівнювати не можна з насильницьким захопленням Криму – екс-суддя Міжнародного кримінального трибуналу Василенко G

Василенко: У разі продовження російської агресії не виключений варіант посилення санкцій
Фото: uacrisis.org

Вимоги російської влади до США повернути Аляску були б просто абсурдними, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.

Заява прес-секретаря президента США Дональда Трампа Шона Спайсера про те, що американська сторона очікує від Росії повернення Криму Україні свідчить про наміри Вашингтона зберегти антиросійські санкції. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.

"Адміністрація Трампа успадкувала й зберегла політичну лінію адміністрації екс-президента Барака Обами, яка твердо наполягала на своєму: Крим – це незаконно анексована Росією територія України. І Москва зобов'язана повернути півострів під контроль Києва. Позиція Вашингтона свідчить про те, що до повернення Криму Україні санкції з РФ знято не буде. Це означає, що Москві і далі доведеться зазнавати серйозних економічних втрат. Санкції підривають економіку Росії. Вони спрямовані на те, щоб змусити РФ виконувати норми міжнародного права, згідно з яким територіальну цілісність України має бути відновлено", – зазначив Василенко.

Він вважає некоректною заяву голови комітету Ради Федерації з оборони й безпеки РФ Віктора Озерова про те, що вимога повернути Крим Україні є "такою ж нездійсненною, як, приміром, вимога Росії до США повернути їй Аляску".

"У разі продовження російської агресії не виключений варіант посилення санкцій. Крім економічної складової, обмеження б'ють і по авторитету РФ на міжнародній арені. Водночас російська влада продовжує діяти у притаманному їй стилі, вводячи в оману населення й міжнародне співтовариство. Вони займаються поширенням дезінформації. Аляска стала територією США на підставі угоди між двома країнами. Американці заплатили за цю землю. Ця операція відповідала нормам міжнародного права. Тому вимога РФ повернути Аляску була б просто абсурдом", – підкреслив співрозмовник.

З його слів, у РФ немає правових підстав вимагати повернення Аляски.

"Щоб російське суспільство обурилося, Москва почала розповідати про якусь оренду. Але жодної оренди Аляски там не було й близько – її продали. І цей продаж Аляски навіть порівнювати не можна з насильницьким захопленням Криму. Анексію було здійснено проти волі України й населення самого півострова, оскільки результати "референдуму" були сфальсифіковані. Тому жодних порівнянь тут бути не може, вони некоректні. У РФ немає правових підстав вимагати повернення Аляски, а от Україна може й вимагає повернення Криму. У цьому нас підтримують і міжнародні організації, і більшість країн світу", – резюмував Василенко.

14 лютого прес-секретар президента США Шон Спайсер заявив, що американська сторона чекає від Росії повернення Криму Україні та вживання заходів для деескалації конфлікту на Донбасі.

Росія окупувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнається Україною та більшістю країн світу.

Зараз між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострів.