Путін поскаржився главі Євроради на "провокаційну" Кримську платформу

Путін висловив невдоволення тим, що Київ не веде прямих переговорів із бойовиками на Донбасі
Фото: ЕРА

Президент РФ Володимир Путін під час телефонної розмови обговорив із главою Європейської ради Шарлем Мішелем саміт Кримської платформи, який відбувся у Києві. Про це 8 вересня повідомив сайт Кремля.

На думку російського президента, ця ініціатива має "провокаційний характер".

Водночас пресслужба Кремля зазначила, що у Росії окупацію українського півострова вважають "остаточно закритим питанням".

"У зв'язку із цим звернули увагу на той факт, що Євросоюз і далі проводить дискримінаційну політику щодо жителів півострова", – ідеться у повідомленні.

Крім цього, Путін висловив невдоволення тим, що Київ не веде прямих переговорів із бойовиками на Донбасі.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав та урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.

У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, яка не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".

Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив, що у Києві "реакцією російської сторони задоволені".

Коментуючи протидію РФ Кримській платформі, Зеленський заявив, що тиск був на рівні лідерів країн.