РФ тисне на країни – учасниці Кримської платформи – Кулеба

Кулеба: Ми не повинні зараз ставити собі якийсь дедлайн
Фото: EPA

Росія дипломатичними каналами намагається змусити країни – учасниці саміту Кримської платформи відмовитися від цього заходу. Про це 17 серпня в ефірі телеканала "Україна 24" сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"Немає такої країни у світі, у МЗС якої б не звернулися російські дипломати з вимогою не брати участі в саміті Кримської платформи. Надзвичайно болісно, надзвичайно агресивно ця ініціатива сприймається Росією. Це означає, що ми на правильному шляху, що ми все робимо правильно", – заявив він.

Кулеба підкреслив, що в установчому саміті Кримської платформи не всі країни, які хочуть взяти участь, зможуть це зробити.

"Ядро збереться на саміті 23 серпня, буде ухвалена декларація Кримської платформи, яка буде відкрита до приєднання в подальшому інших держав. Ця коаліція буде зростати, а відповідно, системнішими і дієвішими будуть заходи цієї коаліції", – зазначив глава МЗС.

На запитання журналіста, наскільки саміт Кримської платформи зможе наблизити повернення анексованого півострова, Кулеба відповів: "Ми не повинні зараз ставити собі якийсь дедлайн. Ми повинні побудувати системну роботу для того, щоб щодня своїми зусиллями наближати цей момент. Я переконаний, що цей момент настане".

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Формат Кримської платформи став необхідний після того, як президент України Володимир Зеленський "кілька разів безрезультатно намагався порушити питання деокупації Криму на міжнародних майданчиках", зокрема під час саміту країн "Нормандської четвірки" 2019 року, говорив заступник глави Офісу президента Ігор Жовква.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочнуть на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ під назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.

У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".

Кулеба повідомляв 13 серпня, що кількість країн – учасниць Кримської платформи сягнула 42, 17 серпня стало відомо, що в саміті візьме участь також Іспанія.