"Росія помиляється на кожному кроці". Україна подала свою позицію в Гаазі у справі про захоплення РФ кораблів у Керченській протоці
"Сьогодні тут ми захищаємо не лише Україну, але й весь міжнародний правопорядок на морі. Але Україна тут ще й з іншої причини. Ми ведемо цю справу заради наших 24 відважних моряків, які постраждали внаслідок зневаги Росії до міжнародного права. Росія позбавила їх свободи на дев'ять із половиною місяців, утримуючи їх вдалині від родин", – сказала представниця України Золотарьова.
Вона зачитала імена всіх моряків, яких Росія "заарештувала, тримала під вартою та переслідувала в рамках кримінальної справи і які заслуговують на правосуддя".
"РФ порушила основоположний принцип морського права: імунітет військових кораблів. Конвенція ООН із морського права гарантує цей імунітет. Це означає, що кораблі Військово-морських сил України – "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу" – є втіленням нашого суверенітету і як такі заслуговують на повагу. Проте Росія не поважає міжнародне право. Як і не поважає суверенітет України", – підкреслила Золотарьова.
За її словами, "із фактами в Росії теж не все гаразд".
"Під час учорашніх презентацій вам розповідали, що жодного спору щодо фактів насправді немає. Я знаю досьє цієї справи і свідчення наших військових, вони говорять зовсім іншу історію... Росія помиляється на кожному кроці. Ідея "переслідування військового корабля по гарячих слідах" абсурдна. Аргумент Росії невірний ще й тому, що вона заперечує імунітет військових кораблів у територіальному морі", – зазначила представниця МЗС України.
11 жовтня Арбітражний трибунал у Гаазі заслухав позицію РФ у справі про захоплення українських кораблів у Керченській протоці. Москва вважає, що суд у Гаазі не має юрисдикції розглядати скаргу України.
Другий раунд дебатів сторін відбудеться 14-го і 15 жовтня. Відкритим є лише вступне слово кожної зі сторін.
Контекст:
Росія 25 листопада 2018 року обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися в Одесу після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям оголосили обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна повідомила Росію, що вона ініціює арбітраж згідно з додатком VII Конвенції ООН із морського права. Одночасно Україна звернулася зі скаргою на дії РФ у Міжнародний трибунал із морського права, домагаючись застосування тимчасових заходів проти РФ із метою негайного звільнення кораблів і членів їхніх екіпажів. 25 травня 2019 року суд у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення ухвалили 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ.
7 вересня 2019 року між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, були моряки.
У грудні 2020 року Шевченківський районний суд Києва дозволив затримати заступника керівника прикордонної служби ФСБ РФ, керівника берегової охорони, віцеадмірала Геннадія Медведєва. В Україні його підозрюють в організації захоплення трьох українських військових кораблів.