Росія створює умови, у яких навіть після деокупації і далі залишатиметься у Криму – Чубаров
"Росія створює умови для того, щоб навіть при відході з Криму продовжувати фізично залишатися на півострові. Відповідно до недавнього дослідження відомих українських експертів Андрія Клименка і Тетяни Гутякової, за роки окупації АР Крим та міста Севастополя населення півострова за рахунок міграції з Російської Федерації зросло щонайменше на один мільйон осіб", – зазначив голова Меджлісу.
Він додав, що водночас окупанти проводять репресії проти кримськотатарського народу та етнічних українців, намагаються витіснити з Криму всіх нелояльних жителів півострова.
"Оскільки ці дії є прямим порушенням Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року про захист цивільного населення під час війни, ми виходимо з того, що колонізатори в момент деокупації Криму підлягають негайному видворенню з території Української держави", – заявив Чубаров.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ під назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.
19 серпня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що участь у саміті підтвердили 44 країни та організації. На рівні президентів і глав урядів буде представлено 13 країн, також буде президент Євроради Шарль Мішель. Кулеба заявив, що, незалежно від рівня представництва, країни – учасники саміту стають засновниками Кримської платформи. 20 серпня участь у саміті підтвердила Ісландія, кількість учасників зросла до 45.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов 20 серпня повідомив, що через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї.
У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".