Смешко про анексію Криму: До 2005 року в мене була цілковита впевненість, що нічого такого статися не могло
На початку 2000-х років у Міністерстві оборони України вважали, що план застосування стратегічних сил повинен орієнтуватися тільки на західний кордон, і ніхто не розглядав Росію як потенційного противника, заявив екс-глава Служби безпеки України Ігор Смешко.
На початку 2000-х років в Україні ніхто не припускав, що невдовзі Росію доведеться розглядати як можливого супротивника, заявив екс-глава Служби безпеки України (СБУ) Ігор Смешко в авторській програмі Дмитра Гордона "ГОРДОН" на телеканалі "112 Україна".
Відповідаючи на запитання про анексію Криму Росією Смешко заявив, що ще у 2005 році він навіть не міг уявити такої ситуації.
"До 2005 року у мене була цілковита впевненість, що нічого такого статися не могло. Насамперед, критична маса професіоналізму всіх силових структур – до того ж, це були професіонали ще радянської школи. Вони мали всі аргументи проти наших опонентів. Ще до 1999, 2000 років у нас було 12 стратегічних бомбардувальників із крилатими ракетами та дальністю пуску 3,5 тис. км. Але ніхто не припускав, що нам доведеться розглядати Росію як можливого супротивника. Хоча у 2000 році, коли я пішов у відставку з Міністерства оборони, в мене була незгода з Міноборони та Генеральним штабом, коли вони вважали, що план застосування стратегічних сил у нас повинен орієнтуватися тільки на західний кордон", – заявив Смешко.
На його думку, в перші дні, коли на півострові з'явилися так звані зелені чоловічки, в України була можливість відреагувати адекватно.
"Я, майже не роздумуючи, намагався зробити все можливе, щоб адекватна реакція була в Криму негайно, і в перші три-чотири дні у нас була така можливість. Але коли в Москві Держдума дозволила використовувати збройні сили для президента Путіна за кордоном, я розумів, що катастрофа близько", – зазначив екс-глава СБУ.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострів.