Спроби РФ узаконити незаконну окупацію Криму і Севастополя є неприйнятними – декларація Кримської платформи

Учасники саміту вирішили продовжувати невизнання незаконної анексії Криму і Севастополя Росією
Фото: EPA
Зміни статусу Криму і Севастополя не визнаватиме міжнародна спільнота, і спроби Росії узаконити окупацію є неприйнятними. Про це йдеться в декларації, ухваленій на саміті Кримської платформи 23 серпня в Києві, документ опубліковано на сайті Міністерства закордонних справ України.

Учасники саміту вирішили продовжувати здійснення політики невизнання незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією.

"[Учасники] підкреслюють, що будь-яка зміна статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як невід'ємної частини суверенної території України не визнається і не буде визнаватися і що спроби Росії легітимізувати тимчасову окупацію та неправомірне захоплення є неприйнятними. Вони очікують повернення Україні тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і відновлення їхнього автономного статусу, як це передбачено Конституцією України, і заявляють про свою підтримку мешканців цієї території у відновленні їхніх прав і свобод, закріплених у Конституції України, та поліпшення соціально-економічного становища на півострові", – зазначено в документі.

Підписанти декларації закликали РФ "долучатися до конструктивної участі" в діяльності Міжнародної Кримської платформи, спрямованої на припинення тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав та урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили Спільну декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.

У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов 20 серпня повідомив, що через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від нього.