Стан кримського татарина Гафарова, якого незаконно утримують у РФ, суттєво погіршився – Денісова

Денісова: Закликаю міжнародну спільноту звернути увагу на порушення прав Джеміля Гафарова
Фото: Людмила Денісова / Facebook
Стан здоров'я громадянина України, кримського татарина Джеміля Гафарова, якого незаконно утримують у РФ, суттєво погіршився. Про це повідомила українська омбудсменка Людмила Денісова у Facebook 27 січня.

"Йому важко відвідувати судові засідання, які його виснажують та вимагають більше часу на відновлення. У Джеміля Гафарова загострилася ниркова хвороба, його турбують постійні судоми в ногах, сильний біль у серці та різкі стрибки тиску. Проте керівництво СІЗО-5 Ростова-на-Дону, де він утримується, ігнорує звернення політв'язня та не надає жодної медичної допомоги. Будь-які письмові звернення щодо планового огляду та забезпечення ліками залишаються без реагування", – написала вона.

Денісова повідомила, що у листопаді 2021 року захист добився взяття аналізів у Гафарова, але результатів йому досі не повідомили.

"Своїми незаконними діями керівництво слідчого ізолятора порушило права Джеміля Гафарова на життя, охорону здоров’я та медичну допомогу, які закріплені ст. 2 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, а також 22-м пунктом Мінімальних стандартних правил поводження з ув’язненими, схвалених Економічною і Соціальною радою ООН", – заявила омбудсменка.

Вона звернулася до уповноваженої з прав людини в РФ Тетяни Москалькової з вимогою терміново вжити заходів щодо відновлення прав громадянина України, зокрема невідкладно провести повне медичне обстеження з призначенням лікування.

"Закликаю міжнародну спільноту звернути увагу на порушення прав Джеміля Гафарова, який незаконно утримується у російському слідчому ізоляторі, продовжити діяльність, спрямовану на захист прав усіх бранців Кремля, та посилити тиск на країну-окупанта, аби змусити припинити порушення норм міжнародного права та негайно їх звільнити", – написала Денісова.

Контекст:

Гафарова затримали після масових обшуків у Криму 27 березня 2019 року.

Його обвинувачують в участі у "Хізб ут-Тахрір" міжнародній ісламській політичній організації, яка закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала її терористичною 2003 року, діяльність "Хізб-ут-Тахрір" на території країни заборонено, у межах українського законодавства вона є легальною. У країнах Західної Європи та Північної Америки цієї організації також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.

Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.

Після анексії Криму, за даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар. Російські силовики регулярно проводять обшуки у будинках кримських татар.