"Це зачистка". У МЗС України прокоментували нові затримання кримських татар в окупованому Криму
17 серпня після обшуків російські силовики затримали Рустема Мурасова, Рустема Таїрова, Джеббара Бекірова, Заура Абдуллаєва і Раїфа Февзієва. Трьох із них помістили в СІЗО: Таїрова – до 11 жовтня, Бекірова – до 10 жовтня, а Февзієва – до 12 жовтня.
"Це, на жаль, системна історія, ми розуміємо, що мета таких акцій одна і дуже проста: параліч, ввести людей у такі умови страху, щоб кожен розумів, що може бути наступним, щоб жодної присутності опору не було. Це така зачистка", – сказала Джапарова.
За її словами, усі п'ять затриманих – це активісти, "які відвідували судові засідання, допомагали родичам".
"Один із них у ніч перед тим, як будинок його матері обшукали, повернувся з Ростова-на-Дону, де оголошували вирок іншим кримським татарам. Думаю, це акт помсти", – пояснила дипломатка.
Вона підкреслила, що всі українські політв'язні, які перебувають у Криму або на території Росії, "мають консульський захист і захист адвокатів, які фінансуються Україною".
Контекст:
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
20 липня 2021 року уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що Росія з політичних мотивів переслідує 93 кримських татар.