У МЗС України назвали умову для участі Росії у Кримській платформі
Україна наразі не бачить доцільності в запрошенні Росії до участі у Кримській платформі, проте готова буде зробити це, якщо РФ продемонструє готовність до переговорів про формат деокупації Криму. Про це 6 липня у коментарі "Укрінформу" заявила перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.
За її словами, Київ раніше розглядав варіант залучення Росії до Кримської платформи, оскільки до країни-окупанта за час анексії українського півострова "накопичилися запитання".
Водночас заступниця міністра підкреслила, що спочатку РФ заперечувала ініціативу Кримської платформи, проте згодом риторика Кремля "різко змінилися".
"Тобто наша початкова логіка [щодо запрошення Росії до участі у Кримській платформі] розбилася об висловлювання й офіційних, і неофіційних представників РФ, тому зараз ми не бачимо у цьому доцільності. Однак ще є два місяці, будемо дивитися. Якщо Російська Федерація продемонструє конструктивний підхід і готовність брати на себе відповідальність за весь спектр наслідків окупації та разом зі світовою спільнотою сідати й опрацьовувати формат деокупації і відновлення статус-кво до 2014 року, а фактично повернення в річище міжнародного права і порядку, most welcome! Ми будемо дуже раді бачити Російську Федерацію на найвищому рівні на Кримській платформі", – сказала Джапарова.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи буде розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ із назвою Кримська хартія, який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.
Кримську платформу як новий майданчик для переговорів про повернення окупованого Криму до складу України вже підтримало понад 10 країн світу.
Запрошення президента України Володимира Зеленського відвідати саміт Кримської платформи прийняли, зокрема, президент Польщі Анджей Дуда, президент Латвії Егілс Левітс, президент Литви Гітанас Науседа, глава Євроради Шарль Мішель і верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель. На високому рівні на саміті Кримської платформи також буде представлено США.
Рада нацбезпеки і оборони України 11 березня схвалила проєкт стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованого Росією Криму.
У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи Кримської платформи.