У РФ знову заарештували кримського татарина, якого раніше виправдали та відпустили із СІЗО – Денісова
12 травня Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону відправив під варту у справі "Хізб ут-Тахрір" кримського татарина Ернеса Аметова. Про це проінформувала у Facebook уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
"РФ проводить незаконні судилища та бере під варту кримських татар. Кримського татарина Ернеса Аметова сьогодні взяли під варту прямо в залі Південного окружного військового суду, де почали повторно розглядати його справу", – написала вона.
Омбудсменка нагадала, що Аметова суд першої інстанції виправдав у вересні 2020 року, а в апеляційній інстанції прокуратура домоглася скасування рішення.
"Справу Аметова відправили на розгляд. Справа надійшла до Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону 11 квітня 2022 року. Сьогодні відбулося попереднє засідання. Ернес Аметов разом з адвокатом сам приїхав на нього в Ростов. Судова колегія відправила Аметова під варту на два місяці. Раніше він уже провів три роки під арештом у кримському та ростовському СІЗО", – пояснила Денісова.
Вона наголосила, що судилищем над українцями з Криму "країна-окупант РФ порушує норми міжнародного права, Конвенцію про захист прав людини й основоположних свобод та Загальну декларацію прав людини".
"Звертаюся до комісії ООН із розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення РФ в Україну врахувати ці факти порушень прав громадян Україні", – закликала омбудсменка.
Контекст:
У жовтні 2017 року в Бахчисараї затримали шістьох кримських татар, серед яких був Аметов. У травні 2018 року в межах тієї ж справи було затримано та заарештовано ще двох людей. Усі вони – активісти організації "Кримська солідарність" – об'єднання адвокатів, родичів політв'язнів та активістів, яке допомагає кримчанам, котрі зазнали переслідувань через політичні чи релігійні мотиви.
Затриманих обвинуватили в участі в "Хізб ут-Тахрір" – міжнародній ісламській політичній організації, яка закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала її терористичною 2003 року, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонено, у межах українського законодавства вона є легальною. У країнах Західної Європи та Північної Америки цієї організації також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.
Усі підсудні відкидають обвинувачення в тероризмі та стверджують, що їх переслідують через політичні та релігійні мотиви.
Аметова тоді виправдали та відпустили в залі суду, а сімом іншим кримським татарам присудили максимальні строки покарання в колонії суворого режиму від 13 до 19 років. МЗС України висловило рішучий протест через таке рішення суду РФ.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшістю країн світу. Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо – кримських татар.