Учасників саміту Кримської платформи заявлено вже 48 – Офіс президента України

Жовква анонсував кримський саміт у жовтні
Фото: president.gov.ua
Для участі в онлайн-саміті Кримської платформи подали вже 48 заявок, повідомив заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква 2 серпня на брифінгу, який транслювали в YouTube ОП.

"Питання деокупації Криму, як і деокупації інших територій України, має зараз бути на порядку денному всіх лідерів, тому запрошено не лише чинних учасників Кримської платформи – на сьогоднішній день ми маємо 48 учасників, – а й представників держав Азії, Латинської Америки та Африки", – сказав він.

Заступник глави Офісу президента зазначив, що українська сторона працює над тим, щоб участь у саміті, який заплановано на 23 серпня, взяла "найбільша кількість лідерів" країн.

Жовква також повідомив, що у жовтні планують саміт Кримської платформи за участю спікерів парламентів іноземних держав.

"Цей захід буде проведено офлайн в одній із держав-партнерів України. На сьогоднішній день триває відповідна робота", – підкреслив заступник глави ОП.

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна і більшість країн світу.

24 лютого 2022 року Росія відкрито вторглася на материкову Україну, зокрема з території півострова.

Контекст:

Кримська платформа – консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентської співпраці, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита для підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.

У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, що не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".