Україна написала до Міжнародного кримінального суду про злочини Росії проти культурної спадщини Криму

В Офісі генпрокурора сподіваються, що МКС почне розслідування щодо руйнування і експропріації Росією цінностей у Криму найближчим часом
Фото: Dmitry A. Mottl / wikipedia.org
Офіс генерального прокурора передав до Міжнародного кримінального суду повідомлення про злочини проти культурної спадщини в окупованому Криму. Про це проінформувала пресслужба Офісу генпрокурора.

Зазначено, що у черговому повідомленні йдеться про "привласнення і руйнування об’єктів культурної спадщини, не виправданих воєнною необхідністю і здійснюваних незаконним чином і безцільно".

У документі наведено докази руйнування і привласнення стародавнього міста Херсонес Таврійський і його хора; історичного середовища столиці кримських ханів у Бахчисараї – Ханського палацу, Чуфут-Кале; Кримської астрофізичної обсерваторії; вежі Костянтина та Докової башти у Феодосії; церкви Івана Предтечі у місті Керч.

Також описано численні випадки незаконних археологічних розкопок і модифікацій культурних цінностей на тимчасово окупованій території Криму, зокрема у поселеннях Кермен-Бурун і Сиваг-Кермен.

Документ описує інші форми злочинів з боку офіційної влади Росії і окупаційної влади півострова Крим. Серед них: незаконний обіг предметів культури, злочинна недбалість у процесі так званої реставрації об'єктів культури, проведення незаконних археологічних розкопок, зокрема, розкопок місць поховань та курганів, їхнє руйнування і розграбування, а також переміщення культурних цінностей з тимчасово окупованої території.

Десятки об'єктів культурної спадщини України було знищено внаслідок будівництва так званої траси Таврида (Керч – Севастополь) і Кримського мосту.

"Ми передаємо спільно зібрану аналітику щодо експропріації та руйнування цих цінностей, щоб Міжнародний кримінальний суд долучив їх до свого розслідування, яке, сподіваємось вже найближчим часом може розпочатись", – сказала Венедіктова.

Зараз органи правопорядку АР Крим та Севастополя здійснюють розслідування у 23 кримінальних провадженнях щодо понад 100 фактів умисного знищення, руйнування або псування пам'яток історії або культури, незаконного проведення пошукових, археологічних робіт, вивезення культурних цінностей з тимчасово окупованої території Криму.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 рокуПриєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Влітку 2015 року президент РФ Володимир Путін ухвалив рішення про переведення заповідника "Херсонес Таврійський" до федеральної юрисдикції. Міністерство закордонних справ України звинуватило Росію в тому, що вона намагається привласнити заповідник і ставить під загрозу існування Херсонеса як цілісного історико-архітектурного комплексу.

У 2018 році з'явилася інформація про те, що у Херсонесі без узгодження з ЮНЕСКО прибрали історичну плитку.

У листопаді 2017 року Міністерство культури України висловило обурення масштабними роботами, які проводить окупаційна влада Криму в Ханському палаці. Відомство звернулося до ЮНЕСКО та Міжнародного центру вивчення питань збереження і відновлення культурних цінностей.

Активіст, ексглава комітету Автономної Республіки Крим у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян Едем Дудаков повідомив у грудні, що під час реставрації російська компанія знищила балки Ханського палацу. Він вважає, що окупаційна влада перетворює Ханський палац у Бахчисараї на "стилізовану бутафорію", навмисно виводячи його з проєкту ЮНЕСКО. Головне управління Нацполіції України в Криму і Севастополі відкрило кримінальне провадження за фактом руйнування Ханського палацу.