Українська делегація в ПАРЄ ініціює дискусію про ситуацію з правами людини у Криму
Голова української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи, народна депутатка від "Слуги народу" Марія Мезенцева повідомила 25 січня в Telegram, що ініціювала засідання стосовно питання окупованого Росією Криму.
"Підняла питання про повернення дискусії про порушення прав людини у Криму, яку наша делегація ініціювала для поточних дебатів на засіданні політичної групи Європейської народної партії (ЄНП). Мене підтримав колега Зінгеріс Мануеліс (Литва) і наш колега [нардеп від" Батьківщини "Сергій] Власенко, який згадав нещодавнє рішення суду ЄСПЛ стосовно міждержавної заяви України проти Росії за порушення прав людини у Криму", – написала вона.
За словами Мезенцевої, голова групи ЄНП, поляк Александр Почей "запропонував це рішення на розсуд колег, якщо в залі асамблеї буде така ініціатива для голосування".
"Треба набрати просту більшість, щоб такі дебати все ж відбулися! Віримо і працюємо", – пояснила нардепка.
23 січня видання LB.ua повідомило з посиланням на джерела, ознайомлені із ситуацією, що в ПАРЄ відхилили обговорення на найближчій сесії ситуації з правами людини в окупованому Криму. Водночас асамблея проведе дебати щодо високих технологій, свободу слова і про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.
У 2014 році Росія окупувала Крим, після чого на півострові погіршилася ситуація з правами людини.
14 січня 2021 року Європейський суд із прав людини більшістю голосів прийняв до розгляду скарги України проти Росії стосовно низки порушень прав людини у Криму. Суд визнав скарги України "частково прийнятними". За словами міністра юстиції України Дениса Малюськи, ЄСПЛ підтвердив, що РФ мала контроль над Кримом ще з лютого 2014 року, а не з моменту так званого референдуму.
Україна обвинувачує Росію в тому, що вона встановила військовий контроль над Кримом до формальної анексії, убивала українських військових, жорстоко поводилася з кримськими татарами, викрадала і катувала журналістів, тим самим порушивши Конвенцію про права людини.
Як повідомляють на сайті ПАРЄ, перша частина чергової сесії асамблеї 2021 року триватиме з 25-го до 28 січня у змішаному форматі, що дасть можливість членам ПАРЄ брати участь у роботі сесії дистанційно або очно у Страсбурзі. Під час сесії асамблея обере заступника генерального секретаря Ради Європи, генерального секретаря ПАРЄ і суддів від Греції та Швейцарії. Асамблея визначить свій остаточний порядок денний у день відкриття сесії. Формат дебатів із загальних питань не передбачає ухвалення резолюції.