"Українську владу з радістю прийматимуть у Криму". Зеленський розповів, як діятиме Кримська платформа
"Кримська платформа – це перший єдиний інституціональний майданчик, яка буде працювати не раз на рік, а працювати щодня в офісі Кримської платформи. І там розглядатимуться найважливіші питання, перш за все гуманітарні. Поки що Крим виглядає як авіаносець. Це вже не та перлина української землі біля моря", – сказав Зеленський.
Він підкреслив, що РФ мілітаризувала півострів, постійно збільшує озброєння на ньому, скорочує корінне населення і зменшує привабливість Криму – "природну, екологічну, туристичну, будь-яку".
"Що можна зробити? Треба бити у дзвони... Вважаю, що до цього моменту, до Кримської платформи, не було того дзвона, а ось люди та руки були і є, але покажіть, будь ласка, у які дзвони їм бити, окрім дописів у Facebook: "Наш Крим шкода, але ми повернемося". Тому тепер буде Кримська платформа, яка кожну кримську тему буде робити загостреною і актуальною, бити саме в той дзвін, про який я казав", – сказав президент.
Він зазначає, що інформаційно Російська Федерація давно працювала із кримчанами, але водночас вважає, що після деокупації півострова "ментальних змін не треба буде проводити", оскільки жителі вже побачили, що буде у Криму без України.
"Я пам'ятаю ще із "Кварталу" – із зірок ми були єдині українські. Однак місцеві жителі все одно не вважали себе росіянами, казали, що вони – кримчани. Тоді як російські зірки завжди казали: "Дуже приємно у вас бути у Криму"... Українську владу з радістю прийматимуть у Криму. Із радістю, повірте мені. Навіть ті, хто в душі з "октябрятским значком", хто його десь сховав, – і вони все одно радітимуть. Тому що з Україною до Криму повернеться життя", – заявив Зеленський.
Президент також вважає, що стосовно Росії має тривати санкційна політика тих держав, які дійсно впливають на російський бізнес, нерухомість або рахунки за кордоном.
"Такі держави, як США, Німеччина, Франція, Великобританія, які можуть своїми санкціями реально, рішуче діяти проти тих чи інших чиновників РФ і тимчасових чиновників у Криму, у яких є щось десь за кордоном, – ми з ними опрацьовуємо, щоб вони впроваджували такі санкції, вони є дієвими", – сказав Зеленський. Водночас він зазначив, що від українських санкцій тимчасовим керівникам Криму "зовсім не боляче", і якщо Україна продовжить їх вводити, то тільки "дискредитує РНБО".
"Ми вводили багато персональних санкцій проти російських військових. Я дивлюся: ну, ввели? Ввели. Показали, що в нас спільна позиція з іншими країнами, що так не можна. Але постійно вводити санкції проти тих, на кого ці санкції не впливають, – я вважаю, що це не дієвий спосіб", – зазначив він.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентської спільноти, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочнуть на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ під назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.
У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".
Участь у саміті Кримської платформи 23 серпня в Києві наразі підтвердило 44 держави.