Затримання Джелялова та інших кримських татар. Меджліс закликає провести термінові міждержавні консультації в межах Кримської платформи

Чубаров: В окупованому Росією Криму розгортається новий виток масових репресій
Фото: uacrisis.org
Меджліс кримськотатарського народу закликав президента України Володимира Зеленського і глав країн засновників Кримської платформи скликати термінові міждержавні консультації у зв'язку із ситуацією в тимчасово окупованому Криму. Про це голова Меджлісу Рефат Чубаров написав у Facebook 8 вересня.

"На тимчасово окупованій Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя розгортається новий виток масових репресій і переслідувань корінного кримськотатарського народу", – заявив він.

Чубаров нагадав, що 3–4 вересня у Криму затримали п'ятьох кримських татар, зокрема заступника голови Меджлісу Нарімана Джелялова. Він підкреслив, що всі вони зазнали тортур та інших форм жорстокого поводження і поводження, яке принижує гідність.

"Протягом тривалого часу їх утримували в наручниках, із надітим на голову мішком, без надання води та їжі. Допити, що проводилися без допуску адвокатів, супроводжувалися погрозами на адресу членів їхніх сімей і особистими образами. Свої злочинні дії російські окупанти намагаються закамуфлювати терміново сфабрикованою справою про "диверсійний акт", нібито організований Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України за участю Меджлісу кримськотатарського народу", – написав він.

Голова Меджлісу зазначив, що затриманим оголосили про підозру за статтею "диверсія" Кримінального кодексу РФ, санкції якої передбачають покарання від 12 до 15 років позбавлення волі.

Чубаров також нагадав, що 8 вересня затримали ще одного кримського татарина, Ельдара Менсітова. Він додав, що, згідно з повідомленнями, які надходять з окупованого Криму, російські окупаційні силові органи відкрито стежать за кримськими татарами та їхніми родинами.

"Є очевидним, що новий виток репресій у Криму, здійснюваних російською окупаційною владою стосовно корінного кримськотатарського народу, до всього іншого, переслідує не тільки мету розправи з кримськими татарами, включаючи делегатів Курултаю кримськотатарського народу та членів Меджлісу кримськотатарського народу, які брали участь в інавгураційному саміті Кримської платформи, але і є перевіркою на міцність та рішучість держав – учасників Кримської платформи у відстоюванні ними цілей і принципів підписаної Кримської декларації", – заявив він.

Чубаров зазначив, що Меджліс закликає провести термінові міждержавні консультації в межах Кримської платформи, щоб уникнути "катастрофічних наслідків репресій, що розгортаються в ці дні у Криму по відношенню до корінного кримськотатарського народу", а також для звільнення всіх кримських політв'язнів.

Контекст:

Російські силовики 3 вересня затримали жителя Сімферополя, кримського татарина Ельдара Одаманова. Обшук відбувся у справі про нібито вибух на газопроводі. Уночі 4 вересня затримали братів Азіза і Асана Ахтемових і Шевкета Усеїнова.

Уранці 4 вересня російські силовики прийшли з обшуком до Джелялова, після чого його вивезли.

Того ж дня до будівлі ФСБ у Сімферополі прийшли протестувати кримські татари. Силовики затримали там, за різними даними, від 40 до понад 50 осіб. Пізніше їх відпустили.

Прокуратура АРК і Севастополя відкрила кримінальне провадження про викрадення людей і порушення недоторканності житла. Також у зв'язку із затриманням Джелялова та інших кримських татар було відкрито кримінальне провадження за ст. 438 Кримінального кодексу (порушення законів і звичаїв війни).

Президент України Володимир Зеленський вважає, що нові затримання на окупованому півострові пов'язані з початком роботи Кримської платформи.

6 вересня підконтрольний окупантам "Київський районний суд" Сімферополя на два місяці заарештував Джелялова. По два місяці арешту дістали також брати Ахтемови. Їхні родичі Ексендер і Арсен Ахтемови дістали від 10 до 15 діб адмінарешту.

У МЗС України заявили, що окупанти переслідують кримських татар за підтримку Кримської платформи.

8 вересня затримали члена Меджлісу кримськотатарського народу в Сімферопольському районі Ельдара Менсітова. У русі "Кримська солідарність" повідомили, що 18 червня 2021 року Менсітов давав у "Арменському міському суді" свідчення як свідок захисту у справі Мустафи Джемілєва, якого судять у Криму заочно за "перетин державного кордону Російської Федерації" після заборони на в'їзд.