Зеленський: Україна буде робити все, щоб Крим разом з Україною став частиною Європи. Але нам потрібна підтримка

Зеленський: Україна і я особисто буду робити все можливе, щоб повернути Крим, щоб Крим разом з Україною став частиною Європи
Фото: ЕРА
Україна не припинить докладати зусиль, щоб повернути Крим, заявив на установчому саміті Кримської платформи президент країни Володимир Зеленський, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Україна і я особисто буду робити все можливе, щоб повернути Крим, щоб Крим разом з Україною став частиною Європи. Для цього ми будемо використовувати всі можливі політичні, юридичні й перш за все дипломатичні засоби", – сказав Зеленський.

Президент зазначив, що без міжнародної підтримки досягти цієї мети Україна не зможе.

"Ми свідомі того, що наодинці наша незалежна країна, Україна, ніколи не зможе повернути Крим. Нам потрібна дієва підтримка на міжнародному рівні і підтримка на новому рівні питання деокупації Кримського півострова. Сьогодні потрібні подальші дієві кроки для звільнення Криму, наші спільні зусилля допоможуть позбутися збройної агресії і призупинити агресію на тимчасово окупованих територіях, і це не тільки Крим – це і тимчасово окуповані території українського Донбасу", – підкреслив він.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав й урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Установчий саміт відбувається 23 серпня, на нього приїхало 46 делегацій, розповів Зеленський.

За підсумками саміту планують ухвалити документ під назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму. Підсумкову декларацію підпишуть країни – учасниці саміту, також до неї можуть приєднатися й інші держави.

Президент України очікує, що "синергія зусиль" учасників саміту змусити Росію сісти за стіл переговорів про повернення півострова.

У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".

РФ дуже болісно реагує на ініціативу, говорив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. "Немає такої країни у світі, у МЗС якої б не звернулися російські дипломати з вимогою не брати участі в саміті", – повідомляв глава МЗС України.

Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі.

Курс України на євроінтеграцію закріплено в Конституції з 2019 року.

6 жовтня 2020 року за підсумками саміту у Брюсселі Україна і Європейський союз домовилися про оновлення Угоди про асоціацію. Сторони очікують подальшого посилення економічної інтеграції та зближення регулювання в межах угоди в кількох галузях: цифровий ринок, захист довкілля, боротьба зі змінами клімату, фінансове співробітництво.