Бородянський: Чому держава має фінансувати кіно, а його ні в кінотеатрах не подивилися, ні на телебаченні?
Коли продюсер, режисери приходять на пітчинг, вони заявляють, які цілі ставлять перед кіно, зазначив міністр молоді, культури та спорту України Володимир Бородянський. За його словами, якщо їх не виконано, на наступному пітчингу з продюсерів і режисерів мають списувати бали.
Міністр молоді, культури та спорту України Володимир Бородянський вважає, що пітчинг Держагентства з питань кіно має бути "угодою" між творцями фільмів і державою, а не "декларацією". Про це він сказав в інтерв'ю "BBC Україна", яке вийшло 27 вересня.
За його словами, державна підтримка українських фільмів – це "привілей".
"Якщо продюсер на пітчингу говорить, що це кіно буде матиме таку-то касу, його подивиться стільки-то глядачів, а потім пшик, значить, наступного разу з нього автоматично знімають п'ять чи 10 балів. А якщо ще один раз так сталося, то він взагалі на деякий час не має можливості отримувати державне фінансування. Чому ми повинні фінансувати продюсерів і режисерів, які не виконують своїх обіцянок?", – заявив Бородянський.
Він підкреслив, що пітчинг – це зобов'язання з двох сторін.
"Це не тільки бокс-офіс. Це кількість глядачів. Якщо кіно взяло телебачення і показало, у нього кількість глядачів була велика. Значить, це кіно виконало свою соціальну місію. Чому ми маємо фінансувати кіно, а його ні в кінотеатрах не подивилися, ні на телебаченні не подивилися. Ні у кого не виникає питання, навіщо ми це фінансуємо? Якщо режисер хоче самореалізуватися, ну нехай бере у когось гроші і самореалізується або заробляє на чомусь", – сказав міністр.
Він зазначив, що також є авторське кіно, яке може здобувати призи на міжнародних фестивалях.
"Коли продюсер, режисери приходять на пітчинг, вони заявляють, які категорії, цілі вони ставлять перед кіно. І зараз ці цілі – це просто декларація. А я хочу, щоб це була не декларація, а угода. Ми зафіксували це і врахуємо на наступному пітчингу. Щодо грошей на кіно, ми зосередимо бюджет в одному місці, і держава буде здійснювати управління бюджетом з одного місця. І там будуть критерії, за якими держава визначить пріоритети на найближчий час", – заявив Бородянський.
У березні 2017 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №3081-д про державну підтримку кінематографа в Україні (з поправками президента). Згідно із законом, телерадіоорганізації зобов'язані до 1 січня 2022 року щонайменше 15% місячного часу демонструвати українські фільми, а після 1 січня 2022 року – не менше ніж 30%.
У 2018 році на підтримку кіно держава виділила 1 млрд грн. У 2019 році 500 млн грн спрямували на розвиток українського кіно, а ще 700 млн грн виділили Українському культурному фонду, але він фінансує не тільки кінопроєкти.