Поклад: Діячі мистецтва в Україні стикаються з тим, що левова частка їхньої авторської винагороди розчиняється в чужих кишенях. Лист Порошенку
Авторські відрахування українських правовласників – ласий шматок для всіх, хто має можливість доторкнутися до нього, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" композитор, народний артист України Ігор Поклад, коментуючи відкритого листа українських авторів до президента Петра Порошенка
Діячам мистецтва в Україні вкрай складно відстоювати авторські права на свої твори, заявив виданню "ГОРДОН" композитор, народний артист України Ігор Поклад, коментуючи відкрите звернення українських авторів до президента України Петра Порошенка через можливе відсторонення Дмитра Костюка з посади виконувача обов'язків директора Українського агентства з авторських та суміжних прав (УААСП).
"На жаль, доводиться констатувати той факт, що захист авторського права в нашій країні на катастрофічно низькому рівні. Діячі мистецтва в Україні стикаються з тим, що левова частка їхньої авторської винагороди розчиняється в чужих кишенях, злодійство в цій сфері цвіте буйним цвітом. Авторські відрахування – ласий шматок для всіх, хто має можливість доторкнутися до нього! І в цьому випадку правовласники абсолютно безправні! Довгі роки ми спостерігали, як наші авторські "відпливали" у невідомому напрямку, розподіл в агентстві був абсолютно непрозорим. Суми, які нам відраховували, брали буквально "з голови" – тому трохи, цьому трішки. Своїх реальних сум не знав ніхто й ніколи!" – зазначив Поклад.
Ті "авгієві стайні", які сьогодні розгрібає агентство на чолі з Костюком, довго простояли
За його словами, робота Костюка в УААСП почала давати конкретні результати.
"Звичайно, не останню роль у цьому процесі грали ті, хто ставив "своїх" людей на місце керівника "авторського товариства". Найчастіше це були люди, які навіть приблизно не мали стосунку до теми авторських прав. Мільйони гривень зникали в кишенях їхніх "хазяїв" та їх власних. Так тривало досить довго. На краще справи зрушили зовсім нещодавно, а саме, коли в крісло керівника такої солідної організації сів Дмитро Костюк. Уперше вдалося відчути, що авторські падають не "зі стелі", що співробітники агентства почали нараховувати реально зароблені авторські відрахування. Почалися, нарешті, суди з тими, для кого словосполучення "авторські права" – порожній звук. Усе це задокументовано й порилюднено, чого зроду в УААСП не було. Тільки протягом минулого року 4 млн грн відсудили на користь авторів і спадкоємців", – підкреслив композитор.
На його думку, Костюк має залишитися на посаді, яку обіймає.
"Зросли збори на 20%, виплати – майже на 40%. Ні, безумовно, це тільки початок. Ті "авгієві стайні", які сьогодні розгрібає агентство на чолі з Костюком, простояли довго. І роботи там ще багато. Але початок є! Зрушення є. То навіщо зіштовхувати людину з цього шляху?! Навіщо ставити нову?! Тому що, нарешті, в агентстві з'явилися кошти і їх треба терміново роздерибанити, як це було вже не раз?! У такому разі ми, автори, повинні будемо погодитися вкотре з тим, що ділимо свої зароблені авторські з кимось, хто до них не має найменшого стосунку. Досвід, причому сумний досвід, у нас уже є. І дуже не хотілося би всоте наступати на одні й ті самі граблі. Дайте людині нормально працювати, не заважайте. Інакше її заміна буде "з душком". Це зрозуміло вже всім", – резюмував Поклад.
Методи призначення керівника найбільшої авторської спільноти України ми вважаємо печерними
Видання "ГОРДОН" публікує відкрите звернення українських авторів і композиторів до президента України Петра Порошенка.
Вельмишановний Петре Олексійовичу!
Ми, українські автори, з занепокоєнням і подивом спостерігаємо за ситуацією, що складається в системі авторського права України. Протягом 25 років схема виплат роялті тисячам авторів нашої держави була непрозорою і, найчастіше, просто корумпованою, такою, що не дозволяла митцям всерйоз розраховувати на достойну винагороду за їх творчість. А творчість і поважливе відношення до неї, як Вам відомо, є однією з базових ознак здорової квітучої нації.
Зрештою, за останні півтора роки, коли після чергового корупційного скандалу було змінено керівництво Державної організації «Українське агентство з авторських і суміжних прав» (ДО УААСП), - основної авторського осередку нашої країни – ситуація пішла на лад. Налагодилися виплати авторської винагороди, система нарахувань стала прозорою і зрозумілою, що було високо оцінено і міжнародною спільнотою. А вона, відзначимо, в період активної інтеграції України в європейський простір ретельно слідкує за всіма аспектами дотримання прав авторів в нашій державі. Саме тому такі поважні міжнародні організації як CISAC (Міжнародна конфедерація товариств авторів та композиторів), WIPO (Всесвітня організація інтелектуальної власності), ICMP (Міжнародна конфедерація музичних видавців), а також Представництво ЄС і Посольство США в Україні, наполягали на імплементації нового законодавства в сфері авторського права України, що перетворило б ДО УААСП з державної на громадську організацію, підзвітну і підконтрольну виключно авторам.
Проте події останніх тижнів, що супроводжують діяльність ДО УААСП, викликають тривогу як в української авторської спільноти, так і в вищезгаданих міжнародних організацій. В той час, як ДО УААСП досягла найкращих історичних показників у зборі і виплаті роялті, Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) раптово ініціювало конкурс на заміщення посади генерального директора ДО УААСП. При цьому згаданим Міністерством ігноруються будь-які принципи прозорості і рівності в проведенні конкурсу. Чи не абсурдною виглядає ситуація, коли автори, чиїми правами мусить опікуватися ДО УААСП, навіть не мають змоги дізнатися, хто саме претендуватиме на посаду керівника агентства, і на яких саме умовах проводитиметься конкурс? Не заперечуємо, що юридично конкурс на заміщення посади Генерального директора УААСП може мати місце, адже вже півтора роки агентством керує в.о. Генерального директора. Проте час і спосіб проведення конкурсу говорить лише про намагання усунення від керівництва організацією успішної команди, з діяльністю якої пов’язані досягнення УААСП останнього періоду.
З метою скасування оголошеного у розпал реформування системи інтелектуальної власності в Україні конкурсу до Першого віце-прем’єр-міністра звернулася Авторська рада ДО УААСП, однак, це звернення було проігнороване.
Крім того, до музичної авторської спільноти вже долинають прізвища можливих переможців «прозорого» та «чесного» конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора ДО УААСП. А саме, Жалдака В.О., який на сьогодні є державним службовцем та обіймає посаду Директора департаменту інтелектуальної власності МЕРТ і є зовсім невідомою фігурою для авторської спільноти; а також Бойченка А.В., який вже двічі очолював ДО УААСП (однак ніяких зрушень в бік покращень автори не відзначили) і Коваленка І.А. – обидва ці кандидати є висуванцями від організацій колективного управління, офіційно визначених Торговим представником США, як шахрайські. Отже, досить дивним є той факт, що очільники МЕРТ намагаються висунути «своїх» кандидатів на згадану посаду ігноруючи думку авторської спільноти.
Такі методи призначення керівника найбільшого авторського товариства України ми вважаємо печерними, й недостойними країни, що лине до європейських стандартів. Хотілося б наголосити, що практика призначення керівника авторської спільноти державою на сьогодні у світі існує лише в кількох країнах – зокрема в Білорусі і Киргизстані. В той час як в решті цивілізованого світу керівника авторських організацій призначають самі автори.
Вельмишановний пане Президенте, на жаль, мусимо констатувати, що подібні випробування українські автори вже проходили – ми маємо гіркий досвід призначення державою керівників ДО УААСП, котрі були фактично невідомі авторам і не мали як такого стосунку до авторського права. Результатами цих призначень ставали багатомільйонні крадіжки авторської винагороди, за котрі ніхто не ніс відповідальності, і, як підсумок – здобуття Україною іміджу держави, в котрій не захищаються права творців. Одночасно ми можемо спостерігати, що законопроект про внесення змін в закон України «Про авторське право і суміжні права», що був покликаний роздержавити ДО УААСП, згідно рекомендацій міжнародних організацій, фактично покладений МЕРТ «під сукно». Про що в своєму офіційному листі до уряду України нещодавно із занепокоєнням нагадали CISAC і ICMP.
Петре Олексійовичу, Ви є главою держави. І все, що відбувається в Україні — добре і не дуже — сприймається у світі як результат Ваших дій. І абсолютно неприйнятною є ситуація, коли чиновники МЕРТ намагаються впровадити власні схеми з авторськими грошима, а відповідальність за це перед усім світом покласти на Президента України.
Вельмишановний пане Президенте! Ми просимо Вас втрутитись в ситуацію, що склалась, і зберегти команду, яка вперше за 25 років незалежності змогла вивести ДО УААСП на новий рівень та отримати визнання світової авторської спільноти. Термінове роздержавлення ДО УААСП і передача агентства під контроль авторів є не просто нагальною вимогою часу. Це стандарт, за котрим діють всі цивілізовані країни світу, і саме така система відносин в авторському праві дозволяє митцям всієї планети отримувати справедливу винагороду за свою творчість. Поважливе ж ставлення до автора і його прав - є одним з критеріїв успішної інтеграції України в європейську спільноту. Сподіваємося на Ваше розуміння і участь у вирішенні викладеної проблеми.
З повагою,
РИБЧИНСЬКИЙ Юрій Євгенович – поет, драматург, народний артист України, заслужений діяч мистецтв України
ПОКЛАД Ігор Дмитрович – композитор, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка
ЗЛОТНИК Олександр Йосипович – композитор, народний артист України, професор, ректор Київського інституту музики ім. Гліера
КРИМ Анатолій Ісакович – письменник-драматург, заслужений діяч мистецтв України
СТАНКОВИЧ Євген Федорович – композитор, Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка
ЩЕРБАКОВ Ігор Володимирович – композитор, заслужений діяч мистецтв України, голова національної спілки композиторів України, професор, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка
ЗАСУХІН Володимир Фролович – композитор, народний артист України, автор-виконавець
ЯГОЛЬНІК Олександр, автор, композитор
ХАРЧИШИН Валерій, автор, композитор («Друга Ріка»)