Бас-гітари, чи потрібні вони на концерті?
Стандартний склад естрадного ансамблю сформувався відносно нещодавно – у другій половині ХХ століття, у період, коли музика цього напряму завоювала величезну популярність. До його складу зазвичай належать ударні, клавішні, електрогітара і бас-гітара.
Сьогодні експерименти з музикою тривають і неминуче змінюються склади музичних груп. Найдовше залишався незмінним кістяк ритм-секції – ті самі бас-гітари і барабани, найкращі моделі яких є в інтернет-магазині "Музлайн", але сучасні музиканти готові пожертвувати й ними заради мистецтва. У нашій статті з'ясуємо, чи може група обійтися без баса на концерті, і якщо так, то в яких випадках.
Що було до бас-гітар?
Не секрет, що бас-гітари з'явилися у класичному вигляді лише у XX столітті. До цього басові партії виконували інші інструменти – контрабаси й віолончелі, духові (тромбони, туби, саксофони), фортепіано.
Усе змінилося в епоху джазу – музикантам-гастролерам знадобилися легкі, зручні та гучніші, ніж контрабаси, інструменти, і методом проб і помилок компанія Fender створила першу електричну бас-гітару. Вона була набагато легшою й ергономічнішою, ніж контрабас, і мала практично безмежні можливості посилення і модифікації звуку. Парадокс, але саме джазові басисти донині віддають перевагу контрабасам і їхнім зменшеним електричним версіям гітар, що доводить – без бас-гітари як такої цілком можна обійтися в деяких випадках.
Чому не варто відмовлятися від бас-гітари
Добре скоординований ансамбль барабанщика і басиста – запорука відмінного звучання всієї групи, хоч якою буде її склад. Саме ці два інструменти в дуеті створюють міцний фундамент, на якому будують ансамбль, саме вони задають грув і настрій, "качають" слухача і дарують йому відчуття занурення в музику. Живий звук бас-гітари дуже фактурний і динамічний, без нього будь-який трек – хай це джазовий стандарт, поп-пісня, блюз або рок-хіт – програє в якості. А басове соло може стати несподіваним рішенням в аранжуванні й урізноманітнить його.
Бас-гітару на концерті можна спробувати замінити баритон-саксофоном, гобоєм, віолончеллю або контрабасом, вони здатні впоратися з технічною стороною басової партії, але замінити автентичний звук бас-гітари неможливо, та й чи варто це робити, адже не кожен професійний фахівець зможе зіграти впевнено на будь-якому іншому менш функціональному інструменті.