Реорганізацію Довженко-Центру зупинять, на посаду директора проведуть прозорий конкурс – Ткаченко
Такі рішення ухвалили на нараді, яку міністр провів із керівництвом Держкіно, Довженко-Центру, представниками Офісу президента й депутатами.
Учасники наради погодили такий план:
- зупинити реорганізацію Довженко-Центру в такий спосіб, у який вона відбувається зараз;
- фонд і музей залишити в тому статусі, у якому вони є зараз, – як цілісний майновий комплекс;
- призначити прозорий конкурс на посаду директора Довженко-Центру;
- звернутися до Держаудиту щодо проведення повноцінного аудиту Довженко-Центру;
- розпочати процес надання статусу національного Довженко-Центру де-юре, що має убезпечити його майно від використання не за призначенням;
- вирішити питання реорганізації державного підприємства в державну організацію, що дасть змогу Довженко-Центру працювати за профілем як музей та архів;
- створити міжвідомчу робочу групу для експертного оцінювання музейних цінностей Довженко-Центру.
"Деталі по цих рішеннях чекаємо найближчим часом від Держкіно", – додав Ткаченко.
Контекст:
Національний центр Олександра Довженка, як повідомляють на його сайті, – це найбільший кіноархів України, у якому зберігають понад 9 тис. художніх, документальних, анімаційних українських та іноземних фільмів, а також архівні документи з історії українського кіно.
5 серпня Держкіно видало наказ про реструктуризацію Довженко-Центру. Довженко-Центр заявив, що йдеться фактично про ліквідацію, і назвав це "ударом по міжнародному іміджу української влади й зазіханням на національну пам'ять".
17 серпня в Держкіно пояснили, що Національний центр Олександра Довженка не буде ліквідовано, але реорганізація передбачає скорочення його функцій: зі структури центру виділять держпідприємство "Українська анімаційна студія" й заберуть у нього повноваження щодо архівування фільмів – їх передадуть Науковому центру кінематографії України
За чотири дні після того, як Довженко-Центр подав позов до суду на Держкіно з вимогою визнати незаконною реорганізацію центру, очільницю центру Олену Гончарук усунули. Як зазначило "Слідство.Інфо", вона публічно виступала проти реорганізації центру.
Замість Гончарук на початку листопада призначили Юлію Каждан. Журналісти проаналізували її біографію й з'ясували, що вона ніколи не працювала у сфері кіно, а займалася бухгалтерією, собаками та гіпнотерапією. Колектив Довженко-Центру заявив про "рейдерське захоплення центру", а 8 листопада не пустив її у приміщення.
10 листопада в Довженко-Центр прийшли з обшуками поліція і СБУ.