В Україні вперше не оголосили лауреатів Шевченківської премії. В ОПУ і комітеті пояснили чому
В Україні вчора, 9 березня, мали оголосити лауреатів Шевченківської премії. Проте, як пише "Україна молода", вперше в історії незалежної України цього не відбулося.
Голова комітету премії Юрій Макаров 10 березня у своєму Facebook заявив, що оголошення переможців вирішили перенести на 22 травня – день перепоховання Шевченка.
Він пояснив, що у змаганні мають право брати участь твори, опубліковані не пізніше ніж за пів року до подання. Отже, у конкурсі подано роботи, створені до початку повномасштабної війни.
"Виходить, головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення: фіксувати тенденції розвитку національної культури, служити орієнтиром мистецькій спільноті щодо актуальних напрямків креативного пошуку", – написав Макаров.
У зв'язку із цим комітет вирішив оголосити приймання заявок на участь у додатковій номінації – "За внесок у перемогу". Цю премію встановлюють на час дії воєнного стану.
Таке рішення підтримав президент України Володимир Зеленський, ідеться на сайті Офісу президента.
"Я повністю підтримую. Важливо не втратити людей, які стільки всього зробили в час війни. Важливо показати цим людям, що всі бачать і відзначають твори, створені під час війни, а також їхніх авторів", – сказав Зеленський.
Контекст:
Шевченківська премія – державна нагорода України у гуманітарній сфері, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Її названо на честь українського поета та художника Тараса Шевченка. Заснована 1961 року.
Рішення про присудження премії ухвалює президент України на підставі пропозицій комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.