Українські лікарі провели дев'ятимісячній дитині операцію із трансплантації, яка тривала майже добу – МОЗ

Батькам дитини радили звернутися у закордонні клініки, зазначають у МОЗ
Фото: Міністерство охорони здоров'я України / Facebook

У київській дитячій лікарні "Охматдит" дев'ятимісячній дитині з Тернополя провели унікальну операцію: трансплантацію печінки з одномоментною корекцією вади серця. Про це Міністерство охорони здоров'я України проінформувало 5 січня у Facebook.

Медики пояснили, що у Тетянки, яка народилася в лютому 2023 року, ще в утробі матері діагностували вроджену ваду серця, а після народження виявили ще й захворювання, що спричиняє печінкову недостатність. Батькам хворої дитини радили, зокрема, звернутися до закордонної клініки, але "у тримісячному віці вона потрапила до столичного "Охматдиту", лікарі якого дали довгоочікувану надію".

"У дев'ять місяців Тетянка мала порушення розвитку, що загрожували життю. Кожне з них можна було коригувати в різний час і спосіб, а одночасне хірургічне втручання було ризиковим. Однак без операції дівчинка не мала шансів на життя. Спеціалісти організували консиліум і прорахували всі можливі варіанти оперативного втручання: оцінили ризики і вирішили поєднати дві операції так, щоб не нашкодити маленькій пацієнтці. Операція – унікальна: з одномоментною корекцією вади серця і трансплантацією печінки від донора – мами", – ідеться у повідомленні.

У МОЗ підкреслили, що такий варіант трансплантації в Україні виконували вперше, операція тривала 23 години.

"За життя маленької Тані боролися неймовірні команди спеціалістів: медики із Центру дитячої кардіології і кардіохірургії, спеціаліст із Національного інституту раку, хірурги-трансплантологи, анестезіологи-реаніматологи, трансфузіологи, діагности, лабораторна служба, медсестри й інші фахівці "Охматдиту". А життєдіяльність дитини до операції підтримували у відділенні інтенсивної й еферентної терапії гострих інтоксикацій", – зазначили у міністерстві.

За даними МОЗ, після операції "дівчинка почувається набагато краще, постійно посміхається й уже готується до повернення додому".

Контекст:

В Україні з 2019 року діє закон, який дозволяє трансплантацію органів. У ньому йдеться, що кожен повнолітній громадянин України може погодитися на посмертне донорство. Інформацію про це можуть занести в паспорт або посвідчення водія, також відомості про згоду на посмертне донорство обов'язково буде занесено в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Ця система почала працювати 1 січня 2021 року.

В "Охматдиті" не вперше проводять операції з трансплантації органів. У липні 2023 року в дитячій лікарні проводили пересаджування органів померлого чотирирічного хлопчика: 12-річна дитина отримала обидві нирки, а 15-річна – печінку.

2 січня 2024 року МОЗ повідомляло, що в межах пілотного проєкту із трансплантації органів у 2023 році провели 585 таких операцій.

У міністерстві зазначили, що на операції із трансплантації очікуює 2914 пацієнтів.