Історик Кальницький про перейменування проспекту Ватутіна: Усе-таки вже не радянський час, потрібно дослухатися до думки більшості киян
Є припущення, що перейменування київського проспекту Ватутіна на честь Романа Шухевича не відповідає законам України, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" історик, дослідник історії Києва, журналіст Михайло Кальницький.
З боку Київської міської ради було б логічніше залишити проспекту Ватутіна колишню назву і не перейменовувати його на честь Романа Шухевича, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" історик, дослідник історії Києва, журналіст Михайло Кальницький.
"Є припущення, що це перейменування не відповідає законам нашої країни. Роман Шухевич справді боровся за Україну та її волю. Але під час цієї боротьби він опинився на боці нацистської Німеччини. Щодо Ватутіна, то він був діячем комуністичного режиму. Проте в нашому законі, який засуджує тоталітарні режими, є виняток для тих, хто брав участь у визволенні України від нацистських загарбників. Що не кажи, а Ватутін має прямий стосунок до цього. Зокрема, він визволяв Київ. Навіть якщо судити за цими обставинами, то Ватутін усе ж кращий, ніж Шухевич. Тобто це рішення вимагає проведення неупередженої експертизи", – зазначив Кальницький.
На його думку, громадське обговорення щодо перейменування проспекту було організовано на низькому рівні.
"Саме громадське обговорення, на мою думку, відбувалося в найгірших традиціях СРСР. У радянський час любили перекручувати факти, замовчувати про якісь незручні моменти тощо. Якщо взяти матеріали громадського обговорення та історичні довідки, які до нього додавали, то там розповідали про суттєвий внесок Шухевича у розбудову України, проте жодного слова не було про те, що він воював на боці вермахту. Водночас про Ватутіна написали багато компромату, який нівелював усі його заслуги як воєначальника. Однак, як виявилося, ці матеріали дослівно списані з української "Вікіпедії", а не з академічних джерел. А використана частина статті з "Вікіпедії" посилається на сучасну журналістську публіцистику", – підкреслив історик.
За його словами, київська влада має дослухатися до думки більшості жителів української столиці.
"Мені здається, це якась провокація проти Києва і всієї країни в цілому. Адже створюється враження, ніби в Україні переглядають підсумки Другої світової війни. Щодо масового перейменування вулиць, то це не викликає у мене здивування. Однак подив викликає інше: засуджуючи більшовизм і його ідеологію, методи боротьби із цією спадщиною застосовують такі самі більшовицькі. Ми бачимо якусь гарячкову поспішність і примітивність підходів, коли все ділять тільки на чорне і біле. Фактично свідомість залишається тоталітарною. У нас усе-таки вже не радянський час, потрібно дослухатися до думки більшості киян. Є факт: під час опитування (яке проводили незалежно від інтернет-голосування) щонайменше 90% із понад 600 мешканців будинків, розташованих на проспекті Ватутіна, висловилися проти перейменування", – резюмував Кальницький.
Київська міська рада проголосувала за перейменування проспекту генерала Ватутіна на проспект головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича 1 червня. Проект рішення на розгляд Київради подав керівник фракції ВО "Свобода" Юрій Сиротюк.
Перейменування вулиць в Україні відбувається в межах виконання пакету законів про декомунізацію. Верховна Рада ухвалила 9 квітня 2015 року, а 15 травня президент україни Петро Порошенко підписав ці документи. Вони забороняють радянську символіку, засуджують комуністичний режим, відкривають архіви радянських спецслужб і визнають борцями за незалежність України воїнів Української повстанської армії. В ухваленому законі про засудження комуністичного режиму є норма про перейменування вулиць і населених пунктів, які названі на честь діячів комуністичної епохи.