У Києві знесли пам'ятник радянському воєначальникові Ватутіну. Фото, відео
Монумент, як і демонтований 8 лютого пам'ятник льотчику Валерієві Чкалову перенесуть у Музей авіації.
"Процес прибирання таких пам'яток із публічного простору не відбувається так швидко, як нам хотілося б, але ми, на відміну від Росії, – правова держава, де поважають закони, тому нині, коли ми маємо на це юридичне право, ми прибираємо залишки тоталітаризму з публічного простору нашої столиці", – наголосив Прокопов.
Він додав, що протягом останніх років був приблизно десяток спроб зруйнувати чи пошкодити пам'ятник. Окрім того, три роки тому була петиція на сайті Київської міської ради про демонтаж цього пам'ятника, і вона дуже швидко набрала понад 10 тис. голосів.
Рішення про демонтаж пам'ятника ухвалила робоча група з вивчення питань усунення пам'ятних об'єктів, пов'язаних з історією й культурою Росії та СРСР, із громадського простору міста Києва. Демонтаж провів департамент міського благоустрою КМДА. До робіт залучено 10 фахівців і два види великогабаритної техніки.
Контекст:
Декомунізація в Україні розпочалася 2015 року, коли Верховна Рада ухвалила пакет законів про декомунізацію, які забороняють радянську символіку й засуджують комуністичний режим. У межах декомунізації влада має перейменувати всі вулиці й населені пункти, назви яких пов'язані з комуністичним режимом, і демонтувати радянські пам'ятники.
Після відкритого вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні почали масово відмовлятися від назв і культурних об'єктів, пов'язаних з країною-агресором, зокрема перейменовувати вулиці й демонтовувати пам'ятники.
Пам'ятник Ватутіну в Києві встановили 1948 року. У квітні 2018 року його облили червоною фарбою представники організацій С14 і "Правий сектор". 14 жовтня 2018 року представники Організації українських націоналістів намагалися знести пам'ятник Ватутіну у столичному Маріїнському парку, але їм завадили правоохоронці.
Микола Ватутін – радянський воєначальник, генерал армії, Герой Радянського Союзу. Один із чотирьох командувачів радянських фронтів, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Він брав активну участь у війні проти залишків армії УНР, повстанців Холодного Яру. Під час Другої світової війни його керівництво військами призводило до величезних втрат серед особового складу, нагадують у КМДА.