"Зупинимо сафарі міліції на Подолі". У Києві проведуть акцію протесту проти поліцейського насильства
Акцію заплановано на 11.00 під відділенням поліції Подолу, на вулиці Хорива, 20. Головна вимога – негайне звільнення начальника Подільського управління поліції Павла Василенка.
Також організатори висунули вимоги притягнути до відповідальності правоохоронців, відповідальних за рейд 15 травня в арт-кластері на Нижньоюрківській, що супроводжувало застосування сили; покарати спецпризначенців, які вночі із 18-го на 19 травня побили художника й музиканта Дмитра Бугайчука; "припинити "сафарі" на людей та незаконні рейди" на Подолі.
"Це неприйнятно та небезпечно, коли культурним діячам, музикантам, художникам, робітникам креативних індустрій постійно погрожують, принижують гідність, роздягають до трусів, вимагають гроші та знущаються. Хто буде творити культуру, якщо всіх перебити й переломити? Хто буде писати музику, якщо розбивати голови і крутити руки музикантам?" – ідеться в описі акції.
Організатори також згадують події, реакцією на які стала акція.
Увечері 15 травня поліція не дала провести два концерти на Нижньоюрківській, в арт-центрі Closer і Mezzanine поверхом вище. За словами очевидців, поліція розігнала не тільки людей у клубі, але й тих, хто був поруч із радіостанцією 20ft Radio і в ресторані Savage Food, писав сайт "Слух".
У поліції тоді заявляли, що "виявили приміщення, яке готували для проведення вечірки за участю масового скупчення громадян". "Поліцейські поспілкувалися з організаторами заходу і попередили про адміністративну та кримінальну відповідальність", – ішлося в повідомленні.
Організатори концертів підкреслювали, що карантинних норм для "жовтої" зони не розпочатих концертів було дотримано.
Також 15 травня поліція затримала на вулиці двох підлітків. На них склали протокол затримання за розпивання спиртних напоїв у громадському місці. Один із підлітків заявив про обшук без понятих, побиття та погрози від поліції, його мати подала скарги у прокуратуру, поліцію і Держбюро розслідувань. У поліції стверджували, що підлітки розпивали спиртні напої, слухали музику з "нецензурними текстами" і погрожували розправою чоловікові, який зробив їм зауваження.
На відео, що з'явилося згодом, було видно, як поліцейські щось кидають у кишеню підлітка, а потім саджають його у службове авто. У поліції Києва повідомили, що в кишеню клали гроші, які випали в затриманого.
Про побиття 18 травня художника і музиканта Дмитра Бугайчука писало hromadske. За словами його адвоката Всеволода Ігнатенка, Бугайчук зустрівся зі своїм другом на вулиці Кирилівській. Коли вони вже розходилися, під'їхав батальйон спецпризначення і художника попросили підійти до автомобіля. Після запитання, навіщо це робити, Бугайчука вдарили в обличчя і продовжували бити. Окрім того, чоловіка протягом кількох годин тримали в наручниках. Згодом приїхала слідчо-оперативна група, яка склала протокол про огляд місця події, і медики.
"Виявлено розбитий телефон, калюжу крові... Також вилучили незрозумілий пакет, у якому нібито наркотичні речовини", – сказав Ігнатенко. Художник заперечує, що це його пакет.
У поліції 19 травня заявили, що "київські спецпризначенці затримали чоловіка з наркотиками". Поліція стверджує, що він був із явними ознаками алкогольного сп'яніння і під час затримання чинив опір, тому ухвалили рішення застосувати сльозогінний газ і наручники. Слідчі порушили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 309 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів без мети збуту) Кримінального кодексу України.
Окрім того, керівник столичного главку поліції призначив службове розслідування правомірності дій поліцейських.