СБУ підозрює підприємства "Укроборонпрому" у придбанні російського комплектовання за завищеними цінами
За версією СБУ, спецекспортери – члени держконцерну "Укроборонпром" через офшорні компанії в обхід санкцій закуповували російські товари подвійного призначення за завищеними удвічі-утричі цінами.
Служба безпеки України підозрює підприємства з держконцерну "Укроборонпром" у закупівлі російського комплектовання за завищеними цінами. Фабулу кримінального провадження, відкритого за ст. 111 (держзрада), ст. 191 (привласнення, розтрата або заволодіння майном) і ст. 364 (зловживання службовим становищем), викладено в ухвалі Шевченківського райсуду Києва, опублікованій 19 лютого.
За даними слідства, спецекспортери зі структури держконцерну "Укроборонпром" під час укладання договорів на постачання військової продукції або ремонт обладнання для оборонних підприємств укладають агентські угоди з офшорними компаніями "про надання агентських послуг щодо сприяння укладенню експортних контрактів".
"Формально внаслідок надання певних визначених послуг агент отримує винагороду в розмірі 15–20% від суми отриманої підприємством-виробником експортної виручки", – ідеться в ухвалі.
Такі угоди, заявляють у СБУ, використовували для будь-якого експортного контракту протягом 2015–2019 років, через що гроші виводили в офшорні юрисдикції. На думку СБУ, іноземні посередники потрібні були тільки для "завищення вартості, виводу та акумулювання коштів на іноземних рахунках".
"Спецекспортери в інтересах [українських] оборонних підприємств укладали імпортні контракти на постачання необхідного комплектовання з іноземними компаніями з ОАЕ, Чехії, Великобританії, Кіпру та інших країн. Водночас в Україну фактично постачали продукцію військового або подвійного призначення, виготовлену на підприємствах РФ, які перебувають під санкціями. Вартість такого постачання було завищено удвічі-утричі", – ідеться у клопотанні старшого слідчого Головного слідчого управління СБУ.
У документі також наводять кілька контрактів, укладених компаніями "Спецтехноекспорт" і "Внешэкономсервис" із чеськими Kalipsum Plus і Slige S.R.O. Протягом 2010–2018 років компанії з Чехії отримали $9,1 млн. На думку СБУ, вартість щонайменше одного контракту було завищено на 40%.
СБУ попросила суд надати тимчасовий доступ до реєстраційної справи держкомпанії "Укрспецекспорт", яку зберігають у Шевченківській райдержадміністрації Києва, щоб установити "наявність чи відсутність фактів та обставин, що підлягають доказуванню, встановлення причетних до кримінального правопорушення осіб".
Шевченківський райсуд на засіданні 17 лютого задовольнив клопотання СБУ і адав місяць на вивчення матеріалів із можливістю вилучити їх копії.