З Ірану можна вибратися самостійно, масової паніки немає. Але посольство України завжди на зв'язку з нашими громадянами – політолог Бузаров
Низка країн закрила свій повітряний простір через взаємні обстріли між США та Іраном, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" юрист-міжнародник і сходознавець Андрій Бузаров.
Юрист-міжнародник і сходознавець Андрій Бузаров, який перебуває в Ірані, у коментарі виданню "ГОРДОН" заявив, що із країни можна виїхати своїми силами, проте посольство України завжди готове прийти на допомогу українським громадянам.
"Учора все було тихо-спокійно. Люди, щоправда, були стурбовані тим, що США можуть відповісти. Але після виступу [президента США Дональда] Трампа вони заспокоїлися. Що стосується катастрофи українського літака, то це одна з двох топових тем. Тут усі люди про це знають, слідкують за новинами. Про те, що літак могли збити, ніхто не говорить. Найбільше обговорюють технічні питання. Учора я спілкувався з послом України. Він сказав, що іранська сторона максимально співпрацює з нашим посольством. Вони, зі свого боку, також сприяють спільному розслідуванню причин катастрофи. Наше посольство дуже активно працює – учора дістатися до них було просто нереально. Іранці на всіх рівнях – максимально відкриті. Вони також зацікавлені у встановленні причин події, якими б вони не були. Жодних скарг на них з української сторони немає", – підкреслив Бузаров.
Він зазначив, що з великої спільної комісії в Ірані створюють підгрупи для комплексного розслідування причин катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України".
"Сьогодні в аеропорту було засідання спільної комісії. У ній велика кількість фахівців з України – до 50 осіб. Це, до речі, інший аеропорт – не той, із якого вилітав літак МАУ. Там розміщені важливі інституції, пов'язані з авіасполученням. І от після засідання відбувається розподілення цієї великої комісії на невеликі підгрупи. Загалом має бути створено 10–15 груп для спеціальної комплексної роботи: слідчі, психологи, співробітники служб безпеки тощо", – сказав співрозмовник.
За його словами, низка країн закрила свій повітряний простір через взаємні обстріли між США та Іраном.
"За логікою, я мав повертатися на цьому самому літаку. Бортів МАУ сюди не так багато літає. Тільки квиток у мене був на 9 січня. Спочатку МАУ надіслали повідомлення, що рейс скасовано і я можу отримати відшкодування за місцем придбання квитка. У моєму випадку це була каса в Києві. Пізніше з'явилася інформація, що МАУ пропонує допомогу в пошуку альтернативних варіантів виїзду звідси. Але, на жаль, через взаємні обстріли між США та Іраном багато країн почали закривати свій повітряний простір. Найімовірніше, вилетіти вийде "Азербайджанськими авіалініями". Думаю, можна вибратися з Ірану самостійно, оскільки масової паніки тут немає. У будь-якому разі, посольство України завжди на зв'язку з нашими громадянами. Українська діаспора дружна – наших тут не так багато", – резюмував Бузаров.
У ніч на 8 січня іранський Корпус вартових ісламської революції повідомив про обстріл американської авіабази Аль-Асад в Іраку. Операцію, під час якої було випущено "десятки ракет", в Ірані назвали "Мученик Сулеймані". Пізніше в Пентагоні повідомили, що ракетного обстрілу зазнала також військова база в іракському місті Ербіль.
Прем'єр-міністр Іраку Аділь Абдул-Махді заявив, що Багдаду надійшло офіційне усне повідомлення від Ірану про майбутні ракетні удари по американських військових базах в Іраку.
Після атаки на американські військові бази в Іраку іранський Корпус вартових ісламської революції пригрозив завдати удару по Дубаї в Об'єднаних Арабських Еміратах і по Хайфі в Ізраїлі.
Дії Ірану були відповіддю на вбивство командира елітного підрозділу КВІР "Аль-Кудс" генерал-майора Касема Сулеймані. Він загинув у ніч на 3 січня внаслідок ракетного удару США по міжнародному аеропорту Багдада в Іраку.
У Пентагоні заявили, що Сулеймані вбили за вказівкою президента США Дональда Трампа. США вважають КВІР терористичною організацією, а Сулеймані – причетним до атак на американське посольство та військові бази США в Іраку. В Ірані пригрозили США "суворою помстою" за смерть генерала. Радник верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї Хоссейн Дехган заявляв, що Іран готується завдати удару по американських військових об'єктах.
Президент США пригрозив, що якщо Іран атакує Америку, США завдадуть удару по 52 цілях в Ірані "з абсолютно нового, чудового озброєння".
8 січня Трамп заявив, що США введуть нові санкції проти Ірану. Він зазначив, що під час атак на американські бази в Іраку військові не постраждали.