Заяви Ірану про чорні скриньки літака МАУ – це тиск, що передує переговорам про компенсацію – юрист Козлов G

Козлов: Іранці навіть розшифрувати самописці не можуть. Як вони хочуть їх відновлювати – узагалі незрозуміло
Фото: radiosvoboda.org

Ситуація із самописцями збитого в Ірані літака МАУ - елемент політико-психологічної гри. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив юрист, експерт з авіаційного права Андрій Козлов.

Заява Ірану про серйозні пошкодження чорних скриньок літака "Міжнародних авіаліній України" – це тиск, що передує переговорам про компенсацію сім'ям загиблих. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив юрист, експерт з авіаційного права Андрій Козлов.

"В Ірану як держави, яка веде розслідування, є право через свого уповноваженого розслідувача мати повний контроль над усіма матеріалами цього розслідування – елементами літака, бортовими самописцями тощо. З іншого боку, в Ірану є зобов'язання проводити розслідування. І якщо в них немає сертифікованих лабораторій та необхідного обладнання для опрацювання інформації з чорних скриньок, то логічно, що вони зобов'язані передати матеріали державам, які можуть провести розшифрування. Безсумнівно, під наглядом іранського уповноваженого розслідувача й за присутності представників держав, які беруть участь у розслідуванні. Що Іран може приховувати? Я вважаю, ситуація із самописцями – елемент політико-психологічної гри. Можливо навіть – тиск, який передує переговорам про компенсацію. Мовляв, ми не готові що-небудь компенсувати до завершення розслідування. Але іранці навіть розшифрувати самописці не можуть. А як вони хочуть їх відновлювати – узагалі незрозуміло", – зазначив Козлов.

Він вважає, що інформація в чорних скриньках літака МАУ не зможе радикально вплинути на хід розслідування.

"На мою думку, у тій картині події, яка є, бортові самописці не могли б додати щось критичне. Із того, що могли записати чорні скриньки, цікаво – у якому порядку відбувалося вимкнення бортових систем? Чи це сталося одномоментно? І друге питання – чи була наявність стороннього звуку? Оскільки ракета летить зі швидкістю приблизно 1 км на секунду, найімовірніше, в екіпажу навіть не було можливості її помітити. В чорних скриньках нема чогось, що свідчить про прямий умисел Ірану. Тобто там будуть записи розмов у кабіні екіпажу з диспетчером. Якихось ще переговорів – наприклад, ППО з диспетчером – на записах не буде. А білий шум навколо чорних скриньок – це лише спосіб пошарпати нерви. Затягування процесу може бути необхідним тільки для того, щоб щось приховати. Хоча чогось критично важливого для відтворення картини події – і приховувати нічого", – підкреслив Козлов.

Пасажирський літак Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України", який прямував рейсом PS752 Тегеран – Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.

Спочатку влада Ірану наполягала на технічній несправності або нещасному випадку як головній причині катастрофи, однак 11 січня Генштаб збройних сил Ірану визнав, що літак МАУ збили іранські військові. У відомстві стверджували, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції й "за формою та висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".

20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".

В Ірані спочатку припускали, що чорні скриньки збитого літака передадуть для розшифрування у Францію. 18 січня глава іранської комісії з розслідування авіаційних подій Організації цивільної авіації країни Хасан Резаїфар заявив, що Іран надішле в Україну чорні скриньки з літака МАУ. 19 січня Резаїфар спростував своє ж твердження, повідомивши, що фахівці спробують розшифрувати чорні скриньки в Ірані.