Жданов: Сумніваюся, що вибухи на складах у Чернігівській області – диверсія. Імовірніше, недбалість або навмисний підпал
Вибухи на складах боєприпасів серйозно підривають обороноздатність України, тому необхідно порушувати питання про саботаж посадових осіб. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.
Причиною вибухів на складах боєприпасів у районі селища Дружба Ічнянського району Чернігівської області, найімовірніше, стала недбалість або навмисний підпал. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.
"Безкарність породжує нові злочини. Оштрафувати майора і посадити одного контрактника, як це було у Сватовому, – не покарання. Це не ті люди, які відповідають за ситуацію на складах та їхню безпеку. От ми і бачимо результат. База в Чернігівській області утилізувала боєприпаси. Тобто цілком імовірним є корупційний складник. Отже, деяким начальникам ця пожежа могла бути вигідною. Я сумніваюся, що таке можна було влаштувати за допомогою квадрокоптерів. Щоб створити осередок настільки масштабної пожежі, їх мало б бути 10–20 штук. А якщо було використано безпілотник, тоді виникає запитання – а де ж наші ППО? Вибухи на складах – це серйозний підрив обороноздатності країни. Час порушувати питання про саботаж посадових осіб", – зазначив Жданов.
Він підкреслив, що на територію арсеналу в Чернігівській області безперешкодно заходили цивільні особи.
"Цей арсенал із 2010 року мали утилізувати і розформувати. Потім це відклали до 2015-го, однак 2014 року почалася війна. Хоча весь цей час утилізація тривала. На цьому складі багато ракет ППО. Наскільки мені відомо, два склади там було забито порохом і вибуховими речовинами, вилученими з ракет. Цікаво, що рік тому після пожежі в Калинівці [віце-спікер Верховної Ради] Оксана Сироїд сказала, що наступний інцидент буде в Чернігівській області: мовляв, там місцеві жителі вільно заходять на територію арсеналу збирати гриби. Навіть паркану немає. Але я сумніваюся, що вибухи на складах у Чернігівській області – диверсія. Імовірніше, недбалість або навмисний підпал. А навіть якщо і диверсія, то це не пояснює, чому таке і далі трапляється і чому таке взагалі допускають", – сказав співрозмовник.
Він уважає, що безпеку складів боєприпасів має гарантувати Міноборони.
"Це арсенали центрального підпорядкування. Отже, потрібно перевіряти профпридатність начальника штабу озброєння, начальника Генштабу. Це безпосередньо їхня вотчина. Загалом, арсенали боєприпасів варто було б передати Міністерству оборони. Начальник Генштабу не має займатися господарською діяльністю – він не завгосп, а командир. Онучами, снарядами і набоями має займатися міністр оборони. Поки когось із посадових осіб не буде покарано, нічого не зміниться. Зате зараз вийде міністр і скаже, щоб йому дали гроші на нові боєприпаси", – резюмував Жданов.
У ніч на 9 жовтня в районі селища Дружба Ічнянського району Чернігівської області почали вибухати боєприпаси на території 6-го арсеналу Міністерства оборони України. Станом на 7.00 щосекунди ставалося два-три вибухи. Пізніше інтенсивність вибухів знизилася.
За даними ДСНС, з імовірної зони ураження евакуювали 12 тис. осіб.
Над зоною пожежі закрито повітряний простір у радіусі 30 км. Рух залізничного та автомобільного транспорту зупинено.
Військова прокуратура Центрального регіону України відкрила кримінальне провадження за ч. 3 ст. 425 (недбале ставлення військової службової особи до служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану) Кримінального кодексу України. Служба безпеки України не відкидає диверсії.
За даними Чернігівської обласної держадміністрації, станом на 8.00 63 людини з Ічні звернулися в лікарню з поганим самопочуттям через вибухи на арсеналі.
За інформацією Генштабу ЗСУ, пожежа почалася після чотирьох вибухів на арсеналі, які сталися в різних місцях. Вогонь охопив не більше ніж 10% території.