ДБР заявило про затримання інструктора ТЦК, якого підозрюють у схилянні військових до повторних СЗЧ

ДБР заявило про затримання інструктора ТЦК, якого підозрюють у схилянні військових до повторних СЗЧ
Вартість "послуг" коливалася в діапазоні $3–4 тис., розповіли слідчі
Фото: Державне бюро розслідувань / Telegram

Співробітники Державного бюро розслідувань затримали посадовця Мукачівського районнного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, якого підозрюють у допомозі чоловікам, котрих повернули після самовільного залишення частини, знову тікати з резерву. Про це 10 лютого повідомила пресслужба ДБР у Telegram.

"За $4–5 тис. він допомагав військовослужбовцям, які щойно повернулися із СЗЧ, знову втікати з батальйону резерву. Під час приватних розмов із бійцями він схиляв їх до повторної втечі. Він запевняв їх, що покаже шлях, яким можна вийти за розташування частини в обхід патрулів, де втікачів чекатиме його знайомий. Фігурант обіцяв, що останній власним автомобілем доставить їх у безпечні локації", – ідеться в повідомленні.

У ДБР поінформували, що в такий спосіб служби змогло уникнути щонайменше п'ятеро військових.

Зазначають, що фігурант також міг потай за $3–4 тис. виводити за межі установи тих, хто не хотів служити у війську. "Оплату" за так звану послугу, імовірно, приносили підозрюваному родичі або знайомі чоловіків.

"ДБР затримало інструктора під час передачі $10 тис. за сприяння в ухиленні від проходження військової служби двом військовослужбовцям", – зазначили у відомстві.

За результатом 10 санкціонованих обшуків правоохоронці виявили, зокрема, гроші в різних валютах в еквіваленті понад $36 тис. і п'ять золотих злитків вагою по 31 г, вартість яких оцінюють у майже 700 тис. грн.

Фігуранта повідомили про підозру в перешкоджанні законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період (ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу України). Йому може загрожувати до восьми років ув'язнення.

Контекст:

Протягом 2023 року в Україні за СЗЧ засудили 1577 військовослужбовців, зокрема 30 жінок, розповів голова Верховного Суду Станіслав Кравченко агентству "Інтерфакс-Україна". За його словами, це найпоширеніший злочин серед військовослужбовців (61% усіх засуджених за військові кримінальні правопорушення). Загалом від початку повномасштабного вторгнення в Україні відкрили майже 90 тис. проваджень щодо СЗЧ і дезертирства, повідомляв Офіс генерального прокурора.

У серпні 2024 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №11322, який передбачає скасування покарання для військових, котрі вперше дезертували або самовільно залишили частину, але потім повернулися на службу.

28 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон про добровільне повернення на службу тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертирував.

Щоб уникнути кримінального покарання за СЗЧ, військові, які зробили такий крок, мали повернутися на службу до 1 січня 2025 року. Військовим, котрі до цієї дати повернулися із СЗЧ, мали поновити всі пільги й соцгарантії.

Протягом місяця після початку дії нового закону, за словами заступника начальника Головного управління Військової служби правопорядку ЗСУ полковника Олександра Гринчука, добровільно у військові частини повернулося 6 тис. військовослужбовців.

4 січня заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук повідомила, що в Україні можуть продовжити строк добровільного повернення на службу військовослужбовцям ЗСУ після самовільного залишення частини.