Двоє поліцейських могли на прохання екснардепа Дейдея супроводжувати в Україні підозрюваних у замаху на лідера чорногорського угруповання – "Слідство.Інфо"

За даними журналістів, авто Toyota Sequoia зареєстровано на знайомого Дейдея
Фото: slidstvo.info

Колишній нардеп, помічник голови поліції Києва Євген Дейдей може бути причетним до пересування Україною підозрюваних у замаху на Радоє Звіцера, якого ЗМІ та слідство вважають главою чорногорського кримінального угруповання "Кавач". Про це йдеться в матеріалі "Слідства.Інфо" , опублікованому 24 червня.

Журналісти посилаються на матеріали кримінальної справи про замах на Звіцера, які одержали зі своїх джерел, а також на дані Єдиного реєстру судових рішень та коментарі балканських правоохоронців.

Представник чорногорської поліції Александар Бошкович повідомив "Слідству.Інфо", що четверо підозрюваних є членами клану "Шкалярі", який ворогує із кланом "Кавач".

За даними українського слідства, на початку травня 2020 року в Україну нелегально в'їхали двоє сербів та один чорногорець. На території Чернівецької області їх на автомобілі Toyota Highlander зустріло двоє чоловіків, вони вирушили до Києва. Дорогою іноземці пересіли в Toyota Sequoia. У цьому авто, як повідомляє "Слідство.Інфо", чоловіків супроводжувало двоє київських поліцейських – Ростіслав Чернобровий і Семен Гордієнко. Журналісти стверджують, що вони виконували прохання "впливового знайомого" – Дейдея, який "сказав їм зустріти балканців і провезти територією України". 

За даними правоохоронців, ще один чорногорець чекав на них у Києві.

Після перестрілки 26 травня 2020 року, під час якої було поранено Звіцера, підозрювані на авто Smart утекли з місця злочину, а машину пізніше підпалили. Їм удалося виїхати з Києва. Як випливає з документів, які є у "Слідства.Інфо", ввечері після замаху чоловіків біля лісосмуги на виїзді з Києва забрало те саме авто Toyota Sequoia, і протягом ночі вони їхали в напрямку Одеси в супроводі Чернобрового та Гордієнка. Їх затримали в Одеській області 27 травня. Поліцейському Гордієнку, як зазначено в матеріалі, вдалося відразу втекти, а Чернобрового після інциденту відпустили.

Чернобровий у коментарі "Слідству.Інфо" заперечував причетність до інциденту.

"Це фотографію переплутали! Ви що, жартуєте? Я в Києві на роботі, не виїжджав нікуди навіть звідси. Усі телефонують уже, блін, що ви це, знущаєтеся?" – сказав він.

Водночас із матеріалів слідства, які є в розпорядженні журналістів, випливає, що Чернобровий і Гордієнко на допитах зізналися, що допомагали перевозити іноземців. За словами поліцейських, доправити групу до Києва і назад їх нібито просив Дейдей і надсилав їм координати, звідки забирати й де висаджувати балканців.

"Слідство.Інфо" припускачає, що з Дейдеєм Чернобровий і Гордієнко могли познайомитися в зоні антитерористичної операції на Донбасі, тому що всі вони мали стосунок до батальйону "Київ-1".

Журналісти повідомили, що Дейдей також дав свідчення у справі про замах на Звіцера й у них є відповідний документ. Екснардеп підтвердив, що звертався до Чернобрового та Гордієнка з проханням допомогти перевезти іноземців, тому що про це його просив його знайомий із Польщі на ім'я Мачей.

"Після того, як до мене із просьбою звернувся Мачей, який попросив допомогти його знайомим із Чернівецької області приїхати в Київ, я звернувся до своїх друзів, яких попросив допомогти у вирішенні цього питання. [...] Уже після того, як Гордієнко з Чернобровим привезли знайомих Мачея до Києва, Семен зателефонував мені і повідомив, що вони мою просьбу виконали", – сказав політик під час допиту.

За даними "Слідства.Інфо", Toyota Sequoia зареєстровано на знайомого Дейдея. Після інциденту авто продали.

Дейдей заявляв, що не знає, з якою метою іноземці в'їхали в Україну, але, за даними журналістів, перед замахом на Звіцера інший знайомий екснардепа просив його перевірити, чи дійсно Звіцер перебуває в Україні. На допиті Дейдей говорив, що цього прохання не виконав.

Журналісти просили Дейдея про коментар, але він сказав, що йому нема про що з ними розмовляти.

Екснардеп і двоє поліцейських фігурують у справі про замах на Звіцера як свідки.

Відео: slidstvo info / YouTube

На прохання LIGA.net прокоментувати матеріал, Дейдей обізвав журналістів "Слідства.Інфо" в нецензурній формі. "Якщо ви їм вірите, мені вас щиро шкода", – додав він.

Звіцер у суд, де розглядають обвинувачення проти чотирьох балканців, не приходить. Сербське видання Kurir пише, що він може переховуватися в Південній Америці.

Контекст:

Замах на Звіцера стався 26 травня 2020 року приблизно о 18.00 на вулиці Драгомирова в Києві. За даними заступника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, потерпілий дістав п'ять кульових поранень, із яких три – у грудну клітку, його було госпіталізовано в украй тяжкому стані.

З огляду на опубліковане відео інциденту, який потрапив на камери відеоспостереження, у замаху брало участь двоє осіб. Вони відкрили вогонь по Звіцеру, а потім покинули місце злочину автомобілем Smart.

"Основними версіями замаху на вбивство стала злочинна діяльність потерпілого, можливий переділ сфер впливу в самій організації, а також між балканськими злочинними кланами, які контролюють наркотрафік", – розповів голова Національної поліції України Ігор Клименко.

Чорногорські та сербські ЗМІ пишуть, що Звіцер – лідер чорногорського кримінального угруповання "Кавач". Журналістський консорціум "Центр із дослідження корупції та організованої злочинності" (OCCRP) присвятив розбіркам кланів "Кавач" і "Шкаляри" розслідування. Журналісти зазначили, що обидва ці клани – з чорногорського міста Котор. Свого часу вони разом займалися контрабандою наркотиків із Південної Америки. Розкол стався 2014 року після суперечки через партію кокаїну в Іспанії, відтоді між ними розгорілася справжня війна.

Як повідомило видання Mondo, із 2015-го до 2019 року в Сербії, Чорногорії та Хорватії внаслідок протистояння двох кланів загинуло понад 40 осіб.