Київська служба у справах дітей спростувала заяви Лубінця про виїзд дорослих за кордон під приводом евакуації сиріт. Прокуратура відкрила провадження
Після заяв українського омбудсмена Дмитра Лубінця про незаконний виїзд за кордон родичів керівників соцслужб столиці разом із вихованцями Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва розпочато розслідування. Про це 4 липня проінформувала у Facebook Київська міська прокуратура.
3 липня Лубінець заявив, що в березні 2022 року (коли вже розпочали мобілізацію у зв'язку з російською агресією) у німецьке місто Вупперталь із Києва евакуювали понад 50 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і серед 20 дорослих, які їх супроводжували, опинилися близькі родичі київських посадовців, і вони не повернулися в Україну.
Омбудсмен писав, що дехто з них працевлаштувався перед самим виїздом і не мав стосунку до цієї сфери. Зокрема, він зазначив, що "серед цих людей – близький родич керівника служби у справах дітей та сім'ї міста Києва і близький родич керівника Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1".
Лубінець звернув увагу й на проблеми з кількістю українських дітей, яких вивезли в Німеччину і які перебувають там винятково під наглядом німців. "За інформацією німецьких супроводжуючих, із початку евакуації було 55 дітей, проте, відповідно до наказу директора центру, до Німеччини евакуювали 68. Запитання: а де 13 дітей? Моніторингова група так і не змогла перевірити ці дані через ненадання інформації", – заявив він.
"За заявою офісу омбудсмена про незаконний виїзд за кордон родичів керівництва служби у справах дітей [та сім'ї міста Києва] розпочато розслідування. [...] Досудове розслідування проводиться за ознаками ч. 2 ст. 332 КК України – незаконне переправлення через державний кордон осіб призовного віку за попередньою змовою групою осіб", – заявили у прокуратурі.
У відомстві також зазначили, що перевірятимуть інформацію про те, що посадовці служби у справах дітей та сімʼї міста Києва і Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва організували виїзд за кордон кількох осіб, зокрема своїх родичів, під виглядом працівників закладів, які супроводжують дітей під час евакуації за кордон.
4 липня на заяву Лубінця відреагувала влада Києва, опублікувавши повідомлення Служби у справах дітей та сім’ї КМВА.
"Інформація, опублікована уповноваженим Верховної Ради з прав людини в офіційних джерелах, ґрунтується на припущеннях і не підтверджується конкретними фактами. [...] Вихованці центрів соціально-психологічної реабілітації дітей не могли бути евакуйовані у складі групи без професійного супроводу. Саме тому була сформована група супроводжуючих осіб (психологи, вихователі, соціальні працівники, помічники вихователів, медики), які мали досвід роботи в дитячих колективах та мали бажання і навички для супроводу групи дітей в евакуацію", – ідеться в заяві.
У мерії підкреслили, що питання утримання і виховання дітей у Німеччині – на контролі мерів Вупперталю й Києва.
"Питання уповноваженого Верховної Ради з прав людини "де діти?" звучить від посадовця такого рівня абсолютно непрофесійно, адже під час моніторингових візитів представникам офісу омбудсмена безперешкодно надана інформація про всіх без винятку дітей, які перебували або продовжують перебувати в евакуації. Представники установи, яка прийняла наших дітей, вкрай обурені некомпетентною і зверхньою поведінкою представників моніторингової групи та відсутністю поваги до уряду Німеччини, який понад два роки утримує наших дітей. Теза про схему для виїзду за кордон та ухиляння родичів чиновників абсолютно маніпулятивна й необґрунтована", – заявили в службі у справах дітей та сім’ї.