Голова Харківської ОДА заявив, що літаку із сином командувача Повітряних сил надали пріоритет у приземленні перед катастрофою Ан-26Ш. Дроздов відреагував
Голова Харківської ОДА Олексій Кучер заявив, що на момент приземлення першого борту було відомо про несправність літака Ан-26Ш, який згодом зазнав аварії під Чугуєвом Харківської області. Командувач повітряних сил Збройних сил України Сергій Дроздов закликав не робити поспішних висновків.
Літаку із сином командувача Повітряних сил Збройних сил України Сергія Дроздова надали пріоритет приземлення в той час, як надійшло повідомлення про несправність борту Ан-26Ш, який згодом зазнав аварії під Чугуєвом Харківської області, заявив голова Харківської ОДА Олексій Кучер в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна".
"Ви сказали щодо свого сина, який перебував на другому борті [він приземлився першим]. Це те, про що я говорю, що пріоритет приземлення дали другому борту, який був справним. Ви це підтвердили, я собі ніколи не дозволяв публічно до цієї розмови озвучувати цю історію, хоча я знав про все. Водночас було відомо на момент приземлення першого борту, що другий несправний", – повідомив Кучер.
Дроздов попросив не робити поспішних висновків і дочекатися експертизи. За його словами, приземлення одного борту не заважало приземленню другого.
"Ан-26 знаходився на траверзі і виконати посадку зразу він не міг. Йому треба було вийти в зону розвороту. Попередній літак, який уже знаходився на посадковому курсі, йому зовсім не заважав", – заявив він.
Навчальний літак Ан-26Ш упав і загорівся за два кілометри від військового аеродрому Чугуєва ввечері 25 вересня. На його борту перебували 27 осіб: семеро військовослужбовців (члени екіпажу й інструктори) та 20 курсантів Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба.
26 людей загинуло. Життю єдиного вцілілого, курсанта В'ячеслава Золочевського, нічого не загрожує.
За даними Служби безпеки України, за кілька хвилин до катастрофи командир літака повідомив про відмову лівого двигуна і попросив про приземлення, проте з невстановленої причини повітряне судно розбилося недалеко від злітно-посадкової смуги.
28 вересня фахівці розпочали розшифрування бортових самописців Ан-26Ш. 30 вересня чорні скриньки вдалося розшифрувати, але їхніх даних не розголошували, оскільки триває експертиза.