Падіння рівня Каховського водосховища загрожує ядерній безпеці України та світу – Greenpeace
"Окупація станції, яка триває, ставить під загрозу ядерну безпеку й унеможливлює будь-яке аварійне втручання, якщо після пошкодження дамби електростанції виникне кризова ситуація. Таке пошкодження могло бути або випадковим через підвищення тиску води, або злочинним актом саботажу з боку російських військ. Російську окупацію має бути негайно припинено, а український контроль над станцією потрібно негайно відновити", – ідеться в заяві.
Greenpeace найбільше турбує те, що ставок-охолоджувач на Запорізькій АЕС може протікати і потенційно зруйнуватися, якщо рівень води в Каховському водосховищі різко впаде.
Українська влада заявила, що очікує падіння рівня води із 17,4 м до 3 м протягом тижня. Таке падіння збільшує тиск води на стінки дамби ставка-охолоджувача електростанції, зазначає організація.
У Greenpeace також наголошують, що російська окупація Запорізької атомної електростанції серйозно заважає українському ядерному персоналу виконувати свої важливі функції з безпеки.
Контекст:
Запорізька АЕС в Енергодарі Запорізької області опинилася під контролем російських окупантів із березня 2022 року.
Уранці 6 червня 2023 року оперативне командування "Південь" повідомило про підрив росіянами Каховської ГЕС. Унаслідок підриву машинного залу зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано, її відновити неможливо, заявила пресслужба "Укргідроенерго".
В "Енергоатомі" 6 червня заявили, що підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для Запорізької АЕС. Як пояснили в компанії, вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнено достатньо для потреб станції, зазначили в компанії.
У МАГАТЕ 6 червня повідомили, що поки падіння рівня води в Каховському водосховищі безпосередньо не загрожує безпеці ЗАЕС.
Увечері 8 червня рівень води в Каховському водосховищі знизився до позначки 12,5 м, що нижче за "мертву" точку 12,7 м, коли не можна робити водозабір у населені пункти і для Запорізької АЕС, повідомив гендиректор держкомпанії "Укргідроенерго" Ігор Сирота.
Рівень води у ставку-охолоджувачі Запорізької атомної електростанції стабільний, повідомила пресслужба "Енергоатому" 9 червня.