Прокурор про пожежу в Харкові: Чи могли три жінки врятувати 33 осіб, які фактично не рухаються? Ні
У пансіонаті "Золотий вік", де 21 січня внаслідок пожежі загинуло 15 осіб, не було жодного вогнегасника. Про це, посилаючись на акт рятувальників, прокурор заявив на засіданні з розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу орендареві будівлі – В'ячеславу Кравченку, повідомляє Суспільне.
Прокурор сказав, що Кравченко особисто підшукав будинок, де облаштували пансіонат, і підписав договір про оренду із власником.
"Безпосередньо Кравченко, на наш погляд, зі своєю дружиною підшукував осіб похилого віку, яких там було розміщено. Чи розумів він про те, що допускається порушення вимог пожежної безпеки? Безумовно, розумів. Оскільки ми у своїй підозрі в першу чергу наводили загальні вимоги законодавства про пожежну безпеку, яких повинен дотримуватися кожен громадянин України, в незалежності від виду діяльності або роду занять", – сказав прокурор.
Звинувачення вважає, що Кравченко усвідомлював ризик ймовірності пожежі.
"Чи розумів він, що пожежа може статися? Я думаю, що так, повністю розумів. Але жодних заходів з його боку, з боку інших учасників та організаторів пансіонату вжито не було. На місці пригоди не знайдено жодного вогнегасника! Чи могли три жінки врятувати 33 особи, які знаходились там і які самостійно фактично не могли рухатися, оскільки вони потребували допомоги сторонніх осіб? Ні, не могли. Це все прекрасно розумів як наш підозрюваний, так і інші учасники цієї події", – сказав прокурор.
Захист називав безпідставними аргументи обвинувачення.
"Є лише акт пожежної команди, яка виїздила, а фактично ми не розуміємо, чи були вогнегасники, чи була система якась відповідна, пожежогасіння на даному об'єкті, які саме є ознаки виникнення походження займання, виникнення пожежі. Звідки виникла пожежа? На всі питання може відповісти лише пожежна експертиза, судово-медична експертиза. Тут досить багато слідчих дій, експертиз призначено, великий обсяг досліджень", – сказав адвокат.
Кравченка на цьому засіданні заарештували на 60 діб. Пізніше суд узяв під варту і його дружину Ольгу Кравченко.
21 січня в Харкові у двоповерховому житловому будинку сталася пожежа. За інформацією Міністерства внутрішніх справ, у будівлі перебувало 33 людини, 15 із них загинули, всі жертви перебували на другому поверсі будівлі. Госпіталізували також п'ятьох постраждалих віком від 57 років до 81 року.
За даними поліції, пансіонат працював без відповідних документів, його влаштували у приватному будинку. У власника будівлі, за даними поліції, є ще один такий заклад – там виявили 24 літніх людей.
За фактом пожежі поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 270 Кримінального кодексу України. Державне бюро розслідувань відкрило провадження про можливу службову недбалість із боку співробітників Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
Слідчі перевіряють три версії причин пожежі: підпал, необережне поводження з вогнем у побуті та електроприладами, замикання електромережі.
В межах розслідування затримали чотирьох людей: власника будинку, який здав двоповерхову будівлю під пансіонат, орендаря і його дружину – директорку приватного підприємства, а також адміністратора, який координував роботу пансіонату (за даними прокуратури, він офіційно не був там працевлаштований). Усіх чотирьох затриманих повідомили про підозру в порушенні правил пожежної безпеки (ч. 2 ст. 270 Кримінального кодексу України).
За даними ДСНС, у Харківській області перевіряють 118 приватних об'єктів для утримання людей похилого віку, офіційно в регіоні зареєстровано тільки три. З'ясувалося, що згорілий пансіонат не тільки незаконно працював, а й незаконно був під'єднаний до комунальних мереж.
23 січня оголошено в Україні днем жалоби.