СБУ проводить слідчі дії у справі "Мотор Січі" в Запоріжжі
СБУ проводить слідчі дії в Запоріжжі у приміщенні, де 31 січня мають відбутися збори акціонерів АТ "Мотор Січ". Про це повідомив пресцентр СБУ.
"Правоохоронці фіксують можливі протиправні дії представників компаній DCH та Skyrizon Aircraft Holdings Limited, які пов’язані із встановленням контролю над акціонерним товариством "Мотор Січ", – зазначили в релізі.
У СБУ повідомили, що документують факти підготовки до знищення виробничих потужностей АТ, що має важливе оборонне і народногосподарське значення.
За інформацією "Укрінформу", збори акціонерів мали відбутися за адресою Південне шосе, 8. Із 8.00 там зібралося кілька десятків співробітників підприємства з плакатами "Закон на боці Мотора", "Не дозволимо рейдерського захоплення".
Співробітники підприємства розповіли журналісту інформагентства, що їм не надходило повідомлень про збори акціонерів, дізналися про них з інтернету.
"У нас є статут, в якому зазначено, що акціонери мають отримати папери про проведення зборів за місяць. Збори завжди проводили на території підприємства в актовому залі. Більше того, реєстр акціонерів закритий, і як ці люди, не знаючи акціонерів, можуть проводити збори?" – заявила акціонерка Вікторія.
На місці працювали понад 50 поліцейських і 200 військовослужбовців Нацгвардії. За інформацією представників ПАТ, збори акціонерів не відбулися.
На початку серпня 2020 року група DCH, яка належить українському бізнесменові Олександру Ярославському, заявила про початок співпраці з китайською компанією Skyrizon Aircraft Holdings.
У матеріалах, опублікованих у Єдиному державному реєстрі судових рішень, ідеться, що у 2016 році колишній акціонер компанії В'ячеслав Богуслаєв продав 56,009% акцій сімом компаніям, пов'язаним із китайською Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd. Водночас в Антимонопольному комітеті України повідомили, що він не давав дозволу на угоду, що в таких випадках необхідно. У липні 2017 року на угоду звернула увагу Служба безпеки України, яка почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 14 (готування до злочину) і ст. 113 (диверсія) Кримінального кодексу.
У квітні 2018 року Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на 56% акцій "Мотор Січі", які належать іноземним інвесторам. До закінчення досудового розслідування суд заборонив будь-які дії із заарештованими активами, які можуть призвести до зміни їх власника. Акції й досі під арештом.
У 2019-му Богуслаєв підтвердив агентству "Укрінформ", що продав підприємство китайській компанії. За словами бізнесмена, китайці взяли на себе зобов'язання протягом двох років інвестувати в підприємство $250 млн.
АМКУ кілька разів відхиляв заявку китайських інвесторів на купівлю "Мотор Січі". Skyrizon намагається отримати такий дозвіл спільно з компанією DCH Ярославського. Після того, як АМКУ в листопаді 2020 року відхилив чергову заявку, китайська компанія заявила, що збирається відсудити у держави Україна $3,5 млрд через втрачені інвестиції в "Мотор Січ".
Проти продажу ПАТ "Мотор Січ" китайським інвесторам виступали США. Під час візиту в Україну у 2019 році тодішній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що постарається переконати українську владу, що співпраця з Китаєм небезпечна.
15 січня 2021 року бюро промисловості та безпеки міністерства торгівлі США внесло Skyrizon до списку "кінцевих військових користувачів, для яких встановлено спеціальний режим співпраці з американськими компаніями". У відповідь у компанії заявили про неприпустимість політизації торгово-економічних відносин і необґрунтованого тиску на підприємства з Китаю.
19 січня Ярославський сказав журналістам, що збирається домагатися можливості взяти участь у долі ПАТ "Мотор Січ". Він переконаний, що ситуацію з китайськими інвесторами врегулюють у законному руслі і акціонери зможуть впливати на ухвалення управлінських рішень та будуть представлені в органах управління.
Президент України Володимир Зеленський 29 січня схвалив введення санкцій проти чотирьох китайських компаній – інвесторів українського підприємства "Мотор Січ" і громадянина Китаю Ван Цзіня.