У Києві 15 тис. ботів працювали проти Кримської платформи. Гроші отримували з Росії – СБУ

У приміщенні, де працювала ботоферма, виявили 300 модемів і тисячі сім-карток
Фото: ssu.gov.ua
Служба безпеки України 28 серпня заявила, що кіберспеціалісти СБУ викрили в Києві потужну ботоферму, яка займалася дискредитацією Кримської платформи.

"Ворожа інтернет-агентура використовувала її для дискредитації нашої держави перед міжнародною спільнотою. За завданням своїх "кураторів" зловмисники поширювали через соцмережі антиукраїнські гасла та дезінформацію щодо результатів проведення Кримської платформи. Основна діяльність зловмисників була сфокусована на мережах Facebook, Instagram та TikTok", – ідеться в релізі, опублікованому на сайті СБУ.

У спецслужбі повідомили, що адміністратори ботоферми керували 15 тис. ботів – анонімних акаунтів у соцмережах. Від імені цих акаунтів поширювали відверту дезінформацію і викривлені факти.

За даними СБУ, серед організаторів ботоферми – четверо жителів Києва.

"Для здійснення інформаційно-підривних операцій вони переобладнали приміщення одного з офісів у центральному районі столиці. Гроші за "публікації" зловмисники отримували з території РФ через заборонені в Україні електронні платіжні системи", – зазначили в повідомленні.

Під час обшуків у приміщеннях, де працювала ботоферма, виявили:

  • 300 модемів;
  • кілька тисяч сім-карток різних операторів мобільного зв'язку;
  • десятки мобільних терміналів і комп'ютерну техніку з доказами протиправної діяльності.
Фото: ssu.gov.ua

СБУ розслідує діяльність ботоферми за ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж або мереж електрозв'язку) Кримінального кодексу України. У релізі не уточнюють, чи затримали фігурантів, але вказано, що ботоферму ліквідували.

Попереднього дня СБУ повідомляла про викриття інтернет-агітаторів спецслужб РФ, які займалися дискредитацією Кримської платформи. Агітатори, за даними СБУ, публікували свої повідомлення від імені "лідерів громадської думки".

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планували, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав та урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.

У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, яка не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".

Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив, що в Києві "реакцією російської сторони задоволені".

Коментуючи протидію РФ Кримській платформі, Зеленський заявив, що тиск був на рівні лідерів країн.