Нищук про знищення графіті часів Євромайдану: Це було неприпустимо й недалекоглядно
Міністр культури України Євген Нищук заявив, що буде шукати способи відновити графіті із зображеннями українських письменників Тараса Шевченка, Івана Франка й Лесі Українки, що стерли з фасаду магазину "Емпоріум" на вулиці Грушевського в Києві.
Міністр культури України Євген Нищук назвав неприпустимим і недалекоглядним те, що графіті із зображеннями українських письменників Тараса Шевченка, Івана Франка й Лесі Українки стерли з фасаду магазину "Емпоріум" на вулиці Грушевського в Києві.
Його заяву опубліковано на сторінці у Facebook.
"З великим сумом дізнався про знищення графіті на вулиці Грушевського – так званих "Ікон революції". Зізнаюся, був заскочений цією новиною. Здавалося б, після подій Революції гідності, свідками та учасниками якої ми були, після Небесної сотні, на третій рік війни такі речі мали бути неможливими і неприпустимими. Створено меморіальний комплекс Героїв Небесної сотні – музей Революції гідності; спільно з колегами ми працюємо над створенням меморіальної кімнати в Будинку профспілок, у серці Майдану Незалежності; артефакти нашої боротьби виставляють в експозиціях по всьому світу, кадри з Майдану, з палаючої вулиці Грушевського з'являються і в документальних фільмах, і художніх роботах відомих голлівудських режисерів", – зазначив він.
Міністр додав, що кожна каска, інструмент і малюнок, створені у часи Євромайдану, "вже є історією і потребують збереження".
"Ці графічні картини мали в собі дух нашої боротьби. Шевченко, Леся, Франко – наші пророки – були з нами пліч-о-пліч на Майдані. Ми "рвали кайдани", а вони були нашими оберегами. Не знаю, чим керувалися ініціатори цієї "геніальної ідеї", а більше – не можу уявити, у кого могла піднятися рука просто їх змити. Одне знаю – це було неприпустимо та недалекоглядно", – написав Нищук.
Він підкреслив, що "ці ікони вже давно не тільки на стінах – вони в серцях українців".
"Зі свого боку вже днями планую зустріч з представниками міста Києва та музею Революції гідності, аби обговорити можливості внесення подібних арт-об'єктів в перелік пам'яток історії та варіанти їх збереження, на кшталт заскленого фрагмента однієї з колон Головпоштамту, розписаної в часи Помаранчевої революції. Щодо "Ікон революції", то шукатимемо з колегами варіанти їх відновити в той чи інший спосіб. Не одне століття український дух намагалися знищити, але ми вистояли і стали ще сильнішими", – резюмував міністр.
На фасаді магазину "Емпоріум" у Києві під час Революції гідності з'явилися графіті із зображеннями українських письменників Тараса Шевченка, Івана Франка й Лесі Українки. Учора журналістка Тетяна Висоцька повідомила, що їх стерли.
Господар магазину Ігор Доценко назвав графіті "революційним трафаретним "живописом" і заявив, що "не треба підносити трафаретне мистецтво до рангу творів".
Голова українського Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович повідомив, що інститут готує звернення в поліцію й Генпрокуратуру України.
Сьогодні біля "Емпоріуму" пройшла протестна акція. Активісти розбили двері магазину, розмалювали вікна, закидали будівлю яйцями й підпалили автомобільні шини.
Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Україні відбулися масові протести, які привели до зміни влади. У цей час мітингувальникам протистояли правоохоронні органи й найняті владою озброєні бандити (тітушки). Екс-генпрокурор Віталій Ярема заявляв, що лише з 18-го до 20 лютого 2014 року було вбито 77 протестувальників, приблизно 700 осіб дістало поранення.