Екс-міністр оборони Литви: Замість того, щоб звертатися по допомогу до "братнього народу", Янукович "зробив лижі", як диктує злодійський кодекс
Початок української революції 2013–2014 років було інспіровано Росією, але в Москві не врахували особливостей поведінки тодішнього президента України Віктора Януковича. Таку думку висловив колишній міністр оборони Литви Аудрюс Буткявічус.
Побиття студентів на Майдані восени 2013-го було частиною плану вторгнення Росії в Україну. Про це в інтерв'ю виданню "Український інтерес" розповів колишній міністр оборони Литви, екс-депутат Сейму Аудрюс Буткявічус, який перебував у Києві під час Революції гідності.
"Початок процесу – це справа рук росіян. Давайте будемо бачити не тільки те, що відбувалося на площі. Як ми вже знаємо, Росія готувала операцію з анексії Криму давно, приблизно з 2005 року. І потім, у 2008-му і 2009-му, були пробні акції, спрямовані на те, щоб відірвати Крим і взагалі зруйнувати Україну. На мій погляд, росіянам – стратегам гібридної війни дуже хотілося створити таку ситуацію, у якій дії Росії проти України стали б легітимними. По-перше, в очах міжнародної громадськості, по-друге, в очах частини населення країни, яка повірила в пропаганду про єдиний російсько-український народ", – заявив співрозмовник видання.
"Коли картинки побоїв, зняті камерами МВС, було викинуто відразу, як за замовленням, в ефір, і вони спровокували народ на дії у відповідь, я запитував у себе: чи не навмисно створюють ситуацію, коли президент Віктор Янукович, керований із Москви, буде просити від Росії допомоги для підтримки конституційного ладу?" – додав він.
Наступною частиною плану могло стати введення військ в Україну в межах міжнародних зобов'язань Росії, але події почали розвиватися інакше, ніж думали в Москві, вважає Буткявічус.
"У якийсь момент росіяни втратили контроль над цим процесом. Як у старій легенді про учня чарівника, який викликав демона і не зумів із ним впоратися. На мій погляд, росіяни помилилися у прогнозах поведінки колишнього президента Януковича. Замість того, щоб боротися за владу, як личить політику, і звертатися по допомогу до братнього народу, він "ліг на дно", "зробив лижі", як диктує злодійський кодекс поведінки. А потім усе вже було пізно: президентська легітимність випарувалася, події повернули в русло відновлення реальної державності. І вже в такому контексті захоплення Криму стало грубим порушенням міжнародного права", – сказав литовський політик.
Усе, що залишалося після цього Москві, – заявляти про відповідальність США за Майдан, уважає Буткявічус.
"Як ви знаєте, адміністрація Барака Обами заплющувала очі на багато подій. Наприклад, на ситуацію у Північній Кореї, де дійсно необхідно було втручатися, не кажучи вже про події в Україні. Російські невдахи своїми криками про "вплив США" прикривали провальну операцію", – стверджує він.
У ніч на 30 листопада 2013 року "Беркут" жорстоко розігнав мітинг на підтримку курсу євроінтеграції на Майдані Незалежності в Києві. Після цього в Україні почалися масові акції протесту, що призвели в лютому 2014 року до зміни влади.