ЄСПЛ визнав порушення прав людини під час розгону Майдану
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) установив низку порушень під час розгону Майдану у 2013–2014 роках і повідомив про відповідальність тодішньої влади України за смерть щонайменше одного протестувальника. Про це 21 січня йдеться в рішенні суду (.pdf).
Зокрема, суд ухвалив рішення у справах:
- "Шморгунов та інші проти України";
- "Луценко і Вербицький проти України";
- "Кадура і Смалій проти України";
- "Дубовцев та інші проти України";
- "Воронцов та інші проти України".
Ці справи стосувалися подій щодо протестів на Майдані в Києві, а також в інших містах України, зокрема після розгону протестувальників, затримань і викрадення активістів, а також жорстокого поводження з ними.
ЄСПЛ одноголосно ухвалив, що відбулися:
- багаторазові порушення ст. 3 (заборона тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Європейської конвенції із прав людини;
- багаторазові порушення п. 1 і п. 3 ст. 5 (право на свободу і безпеку);
- багаторазові порушення ст. 11 (свобода зібрань та асоціацій);
- порушення ст. 2 (право на життя);
- порушення ст. 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя).
У суді виявили ознаки того, що ці порушення були частиною певної цілеспрямованої стратегії влади. ЄСПЛ також установив, що офіційні розслідування щодо цих подій у багатьох випадках були неефективними.
ЄСПЛ постановив, що Україна має виплатити деяким заявникам різні суми компенсації, а також покрити судові витрати.
Суд також установив, що не було проведено ефективного розслідування справи Юрія Вербицького, якого 21 січня 2014 року невідомі викрали разом з Ігорем Луценком і вбили.
Луценко на своїй сторінці у Facebook заявив, що сьогодні в нього "другий день народження".
"Сім років тому мене викрала група тітушок із лікарні, куди я привіз пораненого Вербицького. Разом із Вербицьким нас катували і допитували протягом багатьох годин, потім викинули в різних місцях в різний час у районі південніше Києва. Через численні поранення Вербицький практично не мав змоги пересуватися і на смерть замерз у лісі", – заявив Луценко.
За його словами, на лаві підсудних наразі четверо фігурантів провадження.
"Усім їм висунуті обвинувачення в перебуванні у складі тієї групи, яка вивозила нас із Вербицьким у ліс. Один зараз на свободі, але з'являється в суд, котрий іде вже п'ятий рік. Інші троє – під вартою. [Олександра] Волкова затримали на третьому році після злочину, у 2017-му. Зараз уже стадія дебатів у першій інстанції. [Сергія] Мисливого та [Івана] Новотного затримали навесні 2020-го, через шість років. На днях передали справу у суд, буде процес у Білій Церкві Київської області", – заявив він.
Протести, які дістали назву Євромайдан, а згодом – Революція гідності, тривали по всій країні із 21 листопада 2013 року до кінця лютого 2014 року. Мітингувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки). Після масового розстрілу активістів 18–20 лютого із країни у РФ утік експрезидент Віктор Янукович. За час Євромайдану загинуло понад 100 осіб, сотні дістали поранення.