Bellingcat: Головний фігурант справи про катастрофу MH17 – заступник голови прикордонної служби ФСБ генерал Бурлака

Малайзійський Boeing 777 збили 17 липня 2014 року в Донецькій області. Загинуло 298 осіб
Фото: EPA

Міжнародній розслідувальній групі Bellingcat, виданню The Insider і телерадіокомпанії BBC вдалося ідентифікувати одного з головних фігурантів справи про катастрофу літака Boeing 777 у небі над Донбасом 2014 року, який раніше був відомим як "Володимир Іванович". Розслідувачі з'ясували, що це заступник керівника прикордонної служби ФСБ генерал-полковник Андрій Бурлака, який, судячи з перехоплення телефонних розмов, відповідав за переміщення з Росії на Донбас важких озброєнь.

Розслідувальна група Bellingcat ідентифікувала одного з головних фігурантів справи про збитий над Донбасом малайзійський Boeing 777 2014 року.

Розслідування опублікували на сайті групи 28 квітня. Проводити його допомагали журналісти російського видання The Insider.

За версією розслідувачів, "Володимир Іванович", який фігурує в перехоплених напередодні катастрофи телефонних перемовинах,  – це заступник керівника прикордонної служби ФСБ генерал-полковник Андрій Бурлака.

У листопаді 2019 року міжнародна слідча група (JIT), яка розслідує справу про катастрофу літака, опублікувала 23 телефонні розмови, перехоплені напередодні трагедії, із яких є зрозумілим ступінь залученості ФСБ, ГРУ і Кремля до подій на Донбасі. Одним з учасників телефонних розмов був якийсь "Володимир Іванович", який, судячи з перехоплення, відповідав за переміщення через кордон важких озброєнь, зокрема й зенітного ракетного комплексу "Бук", із якого збили Boeing 777.

Найперша згадка про "Володимира Івановича" в перехоплених телефонних розмовах – 1 липня 2014 року. Російський політолог Олександр Бородай, який у той час називав себе "прем'єр-міністром ДНР", розповідав своєму колишньому працедавцю, бізнесмену Костянтинові Малофєєву, що "командувач операції Володимир Іванович" дав команду знищити одного з лідерів бойовиків Ігоря Безлера. Щонайменше до кінця липня "Володимир Іванович" зберігав свою керівну роль на Донбасі, з'ясували журналісти.

Одне з перехоплень телефонних розмов "Володимира Івановича" від 16 липня 2014 року. Під час бесіди Бородай запитує у "Володимира Івановича", "чи можуть наші вертольоти працювати в районі Мар'їнки". "Володимир Іванович" попросив "ввімкнути ключик", тобто шифрування зв'язку, після чого на записі чути лише шум. Відео: Politie / YouTube

Формально жодного стосунку Бурлака до війни в Україні не має, однак дані про його перельоти вказують на те, що 2014-го і 2015 року він постійно літав у Ростов-на-Дону, Крим і Краснодар – три центри управління українською операцією. Його перельоти хронологічно збігаються з інформацією, вилученою з перехоплень, ідеться в розслідуванні. Наприклад, за два дні до авіакатастрофи, 15 липня 2014 року, він летів з Москви в Ростов, а 18 липня, наступного дня після катастрофи літака, повернувся у столицю РФ. 16 липня в перехоплених розмовах про нього говорили як про людину, яка "щойно прилетіла з Москви".

Журналісти перевіряли телефонні номери, якими користувався "Володимир Іванович", через додаток GetContact, а також шукали згадки про нього "у всіх відомих прослуховуваннях, злитих листах та інших схожих джерелах". У підсумку у викритій переписці помічника ватажка "ДНР" Дениса Пушиліна в месенджері Viber знайшли згадку про "заступника директора ФСБ Володимира Івановича". Після цього розслідувачі вийшли на слід заступника керівника прикордонної служби ФСБ Андрія Івановича Бурлаки.

Андрій Бурлака. Фото: bryanskobl.ru

Потім журналісти порівняли голос "Володимира Івановича" з телефонних перехоплень із доступними записами його інтерв'ю. Експертизу провів Національний центр медіакриміналістики Університету Колорадо (США). Вона довела, що коефіцієнт відповідності цих аудіозаписів становить 94.

Висновку щодо того, що "Володимир Іванович" і Андрій Іванович Бурлака – це одна людина, незалежно від The Insider і Bellingcat, дійшла і "Русская служба BBC", яка проводила власне розслідування. Журналісти зазначили, що їм ця інформація надійшла, зокрема, від людей, які особисто спілкувалися з "Володимиром Івановичем". BBC також вдалося з'ясувати, що після завершення активної фази конфлікту на сході України у 2014–2015 роках Бурлаку підвищили (до 2014 року він був генерал-лейтенантом, а потім став генерал-полковником) і дали звання Героя Росії.

Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які були на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).

Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули у РФ.

24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. Група відновила маршрут, яким перевозили установку.

У травні 2018 року Нідерланди і Австралія офіційно обвинуватили Росію в аварії рейсу MH17. Росія свою причетність до катастрофи заперечує.

9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу MH17. Четверо обвинувачених у справі: "міністр оборони" угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), глава "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Кріт). Наступне засідання заплановано на 8 червня.