Глава МЗС Нідерландів заявив, що розуміє рішення України видати Цемаха
Нідерланди шкодують, що Україна в межах обміну утримуваними особами передала РФ фігуранта справи про катастрофу MH17, колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха, сказав міністр закордонних справ країни Стеф Блок.
10 жовтня в Києві міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок назвав зрозумілим рішення про видання РФ фігуранта справи про катастрофу MH17, колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха в межах обміну утримуваними особами. Таку думку він висловив під час пресконференції, яку транслювало МЗС України у Facebook.
"Ми шкодуємо, але з іншого боку, розуміємо, що український уряд і президент стояли перед дуже складною дилемою. Таке пояснення я й надав парламенту", – сказав він.
Він нагадав, що перед обміном слідчі змогли допитати ексбойовика.
Цемаха затримали співробітники Служби безпеки України наприкінці червня в окупованому Сніжному, 4 липня 2019 року суд у Києві взяв його під варту.
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, більшість загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, особисто непричетний до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу. 3 вересня 2019 року спікерка спільної слідчої групи Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують катастрофу рейсу MH17, хочуть допитати Цемаха, тому нідерландська сторона вважає за краще, щоб він перебував в Україні і був "доступним для слідства".
На початку вересня 40 депутатів Європарламенту зверталися до президента України Володимира Зеленського із проханням не віддавати Цемаха Росії.
5 вересня апеляційний суд Києва звільнив Цемаха під особисте зобов'язання.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив у Росію.
Після взаємного звільнення утримуваних осіб Блок заявив, що уряд його країни закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну.
8 вересня колишній генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що видання Цемаха Нідерландам суперечило б Конституції України.
1 жовтня влада Нідерландів звернулася у прокуратуру РФ із проханням посприяти в пошуку Цемаха.