Юрист Василенко про справу MH17: Оскільки РФ прогнозовано відмовиться видавати підозрюваних, це створить підстави для посилення санкцій
Суд над підозрюваними у причетності до катастрофи рейсу MH17 може відбутися і без їх особистої присутності, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" юрист-міжнародник, колишній уповноважений України в Міжнародному суді ООН і екссуддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.
РФ прогнозовано відмовиться видавати підозрюваних у причетності до катастрофи рейсу MH17 у липні 2014 року, це створить підстави для посилення антиросійських санкцій, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" юрист-міжнародник, колишній уповноважений України в Міжнародному суді ООН і екссуддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.
"Троє підозрюваних росіян – військовослужбовці РФ. Четвертий – теж був на боці Росії. Не варто навіть згадувати, що він громадянин України. Це кидає тінь на всю країну. Ми говоримо про те, що військовослужбовці збройних сил РФ знищили цивільний літак. Це військовий злочин, яке є наслідком ще більш серйозного і масштабного злочину – військової агресії Росії проти України. РФ як держава є відповідальною. Саме Росія не попередила злочину, який скоїли її військовослужбовці. Москва не доклала жодних зусиль, щоб спільно з міжнародною спільнотою встановити істину. До того ж, РФ переховує на своїй території людей, підозрюваних у скоєнні цього злочину", – підкреслив юрист.
Він зазначив, що суд над підозрюваними може відбутися без їх особистої присутності на засіданнях.
"Я впевнений, що суд відбудеться без присутності підозрюваних. Заочний судовий розгляд цілком можливий. І очевидно, що їх буде визнано винними. Залишиться лише питання їхнього видавання для покарання. Це може зробити лише Росія. Оскільки РФ прогнозовано відмовиться видавати їх, це створить підстави для посилення санкцій. І якщо світова спільнота хоче прискорити відновлення міжнародного правопорядку та припинення агресії проти України, то вона має розширювати санкції проти Росії. Це єдиний реальний шлях, який дає надію, що винних буде покарано. Подати підозрюваних у розшук можуть не тільки уряди України і Нідерландів, а всі країни, чиї громадяни загинули під час аварії літака. Беручи до уваги, що ці четверо – підозрювані, вироку суду для цього не обов'язково чекати. А після суду – так узагалі сам Бог велів", – резюмував Василенко.
19 червня міжнародна слідча група в Нідерландах оголосила підозру чотирьом причетним до катастрофи рейсу MH17 – колишньому "міністру оборони" угруповання "ДНР" Ігореві Гіркіну, ексголові розвідки "ДНР" Сергієві Дубінському, колишньому російському офіцеру Олегові Пулатову та громадянину України, командиру розвідувального батальйону "ГРУ ДНР" Леонідові Харченку. Судовий процес розпочнуть 9 березня 2020 року.
Цього ж дня слідчі Служби безпеки України також оголосили їм про підозру.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту.
28 вересня 2016 року в Нідерландах міжнародна слідча група, що складається із представників Нідерландів, Малайзії, Бельгії, Австралії та України, оголосила проміжні підсумки розслідування. Згідно з висновками експертів, рейс MH17 було збито з комплексу "Бук", привезеного з Росії, із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули до РФ.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя бригада збройних сил РФ. Група відновила маршрут, яким перевозили установку.
У травні 2018 року Нідерланди і Австралія офіційно обвинуватили Росію в аварії рейсу MH17.