Нідерланди порушували питання про передання Цемаха РФ серед послів ЄС – журналіст

Невдоволення Нідерланди висловили на зустрічі послів країн Євросоюзу у Брюсселі
Фото: europarl.europa.eu

Представники Нідерландів критично відреагували на той факт, що питання передання російській стороні в межах обміну з Україною фігуранта справи про катастрофу MH17 Володимира Цемаха не було згадано в заяві ЄС, повідомив брюссельський кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк.

Нідерланди у Брюсселі на зустрічі послів країн Євросоюзу порушували питання передання українською стороною РФ ексначальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха, який фігурує у справі про катастрофу рейсу MH17 у небі над Донбасом. Про це сьогодні у своєму Twitter написав брюссельський кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк.

"Учора голландці порушили питання про Цемаха серед послів ЄС, висловивши велику стурбованість, і критично відгукнулися про те, що цього питання не було згадано у заяві ЄС. Але навряд чи щодо цього будуть проводити переговори", – повідомив Йозвяк.

Цемаха затримали співробітники Служби безпеки України наприкінці червня в окупованому Сніжному, 4 липня 2019 року суд у Києві взяв його під варту.

У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, більшість загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, особисто непричетний до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу. 3 вересня 2019 року спікерка спільної слідчої групи Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують катастрофу рейсу MH17, хочуть допитати Цемаха, тому нідерландська сторона вважала б за краще, щоб він перебував в Україні і був "доступним для слідства".

На початку вересня 40 депутатів Європарламенту зверталися до президента України Володимира Зеленського із проханням не віддавати Цемаха Росії.

5 вересня апеляційний суд Києва звільнив Цемаха під особисте зобов'язання.

7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив у Росію.

Після взаємного звільнення утримуваних осіб глава МЗС Нідерландів Стеф Блок заявив, що уряд його країни закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну. Водночас додав, що слідчі змогли допитати ексбойовика.

Голландська прокуратура повідомила, що влада Нідерландів після обміну звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова не стала відповідати на запитання, чи можуть його видати. У посольстві РФ у Нідерландах заявили, що такого звернення не надходило.

8 вересня колишній генпрокурор України Юрій Луценко повідомив, що видання Цемаха Нідерландам суперечило б Конституції України.