Підозрюваний у справі MH17 українець Харченко замолоду відсидів за зґвалтування – СБУ
У 1987 році Леоніда Харченка було засуджено за статтею "групове зґвалтування", він три роки відбув у місцях позбавлення волі, розповіли у Службі безпеки України. Нідерланди назвали цю людину, яка перебуває в лавах угруповання "ДНР", одним із чотирьох імовірних винуватців катастрофи малайзійського Boeing.
Одного з офіційних підозрюваних у катастрофі рейсу MH17, українця Леоніда Харченка замолоду було засуджено до п'яти років колонії загального режиму. Про це в ефірі проєкту "Радіо Свобода" "Донбас.Реалії" повідомив керівник апарату голови Служби безпеки України Ігор Гуськов.
"У 1987 році, у грудні, йому на той момент було всього 15 років, його було затримано за ч. 3 ст. 117 Кримінального кодексу УРСР. Якщо не полінуватися і підняти цю статтю, вона зовсім "тухла". Це зґвалтування групою осіб. Навіть більше, він дістав строк, коли йому було 16 років, засуджено на п'ять років. І три роки провів у місцях позбавлення волі в місті Дубно Рівненської області", – розповів Гуськов.
Харченка умовно-достроково звільнили 24 травня 1991 року – на один рік і сім місяців раніше від терміну, уточнили у СБУ.
Наразі він перебуває в розшуку за ч. 1 ст. 341 та ч. 5 ст. 260 Кримінального кодексу України – захоплення державних органів влади, а також створення незаконних збройних формувань, що призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків.
Харченко називає себе "підполковником, начальником 2-го відділу розвідуправління республіканської гвардії ДНР". Його позивний – Кріт.
Гуськов спростував інформацію про загибель бойовика.
"Це не перший випадок, коли терористи з тієї сторони або їхнє близьке оточення поширюють таку інформацію – про загибель чи смерть. Харченко віддав би зараз усе, щоб його сліди загубилися. Насправді та інформація, яка є у Служби безпеки України, не дозволяє говорити про те, що він мертвий", – заявив керівник апарату голови СБУ.
Boeing 777, який летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту.
28 вересня 2016 року в Нідерландах міжнародна слідча група, яка складається з представників Нідерландів, Малайзії, Бельгії, Австралії та України, оголосила проміжні підсумки розслідування. Згідно з висновками експертів, рейс MH17 було збито з комплексу "Бук", привезеного з Росії, із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули у РФ. Версії про причетність українських військових до катастрофи було відкинуто слідчими.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя бригада збройних сил РФ. Група відновила маршрут, яким перевозили установку.
У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в аварії рейсу MH17.
19 червня 2019 року міжнародна слідча група в Нідерландах оголосила підозри чотирьом причетним до катастрофи рейсу MH17: трьом росіянам – колишньому "міністру оборони" угруповання "ДНР" Ігорю Гіркіну, ексголові розвідки "ДНР" Сергію Дубінському, колишньому російському офіцеру Олегу Пулатову, а також громадянину України, командиру розвідувального батальйону "ГРУ ДНР" Леоніду Харченку.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомляв, що Харченко перебуває на не підконтрольній Києву території Донбасу. Якщо його буде затримано, то його заарештують, після чого "за допомогою відеозв'язку він буде давати свідчення голландському суду", сказав глава ГПУ. "Якщо голландський суд засудить його, то вирок суду виконуватимуть на території України", – уточнив генпрокурор.